Άγιοι Θεόδωροι – ΑΕ Δικαίου 89-84 (3η αγωνιστική ανδρικό – Β’φαση 2012/2013)

Ένα παιχνίδι που εύκολα θα μπορούσε κάλλιστα να πάρει τους 2 βαθμούς της νίκης, έχασε σήμερα το μεσημέρι στην Κρεμαστή η ομάδα μας, χάνοντας από τους Αγ.Θεοδώρους με 89-84.

Από την αρχή του αγώνα η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στην επίθεση, αλλά η “προβληματική” άμυνα, δεν επέτρεψε να πάρουμε διαφορά ασφαλείας…. Επίσης, 3 λάθος πάσες σε αντίστοιχες προσπάθειες για εκδήλωση αιφνιδιασμού, στοίχησαν -τουλάχιστον- 6 εύκολους πόντους…. Στο 2ο δεκάλεπτο μεγάλη πνοή, έδωσε ο Μιχάλης Δρόσος με 2 δικά του τρίποντα και αρκετές ασίστ, το σκορ έγινε 25-31. Στο τέλος του ημιχρόνου με το σκορ στο 50-51, η ομάδα μας έκανε λάθος και με 3ποντο από τα 10 μέτρα σε νεκρό χρόνο, οι αντίπαλοι έκαναν το 53-51.

Στο ίδιο ακριβώς μοτίβο κινήθηκε όλο το 3ο δεκάλεπτο, ενώ στα μέσα του 4ου και με το σκορ στο 71-73 ο Αγγελος Καλαμπαλής έκλεψε την μπάλα και έφυγε στον αιφνιδιασμό για ένα εύκολο λέι-απ. Ομως, αστόχησε -αφού του έγινε εμφανέστατο φάουλ που δεν σφυρίχτηκε- χάνοντας την ευκαιρία για το +4, ενώ στην επόμενη φάση χρεώθηκε με το 5ο του -ανύπαρκτο- φάουλ & αποβλήθηκε.

Μόλις 1’30΄΄πριν την λήξη (83-82) δεχθήκαμε καθοριστικό 3ποντο και η διαφορά πήγε στους -4, ενώ οι επομενες επιθετικές επιλογές δεν ήταν εύστοχες & έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 89-84….

Υ.Γ.1 πέντε παίχτες μας τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων.

Υ.Γ.2 Μόλις 12 φάουλ σφυρίχτηκαν υπέρ μας, ενώ 26 υπερ των αντιπάλων, με την ομάδα μας να εκτελεί μόλις 6 βολές……