Ιπποκράτης – ΑΕ Δικαίου 70-63 (2η αγωνιστική ανδρικό – Β’φαση 2012/2013)

Την 1η ήττα στην Β’φαση του πρωταθλήματος γνώρισε η ομάδα μας, χάνοντας από τον Ιπποκράτη με 70-63.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με τις ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ, χάσαμε στις λεπτομέρειες (7 χαμένες βολές, 20 λάθη & μερικά “φαλτσοσφυρίγματα”…..). Επίσης, Τριτσάρης , Τρύπας και Χατζηδαυίδ έπαιξαν εμπύρετοι & φυσιολογικά δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα….

Στο 1ο δεκάλεπτο οι αντίπαλοι ξεκίνησαν καλύτερα & βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με 9-2, αλλά με καλή άμυνα κάναμε το 14-14. Σε εκείνο το σημείο έγινε μια…περίεργη φάση : ο Παντελης Τριτσάρης κέρδισε φάουλ και λόγω ομάδικών φάουλ εκτέλεσε ευστοχα τις βολές (2/2). Ομως, οι διαιτητές ακύρωσαν τις βολές και έδωσαν την μπάλα στους αντιπαλους, καθώς θεώρησαν -κακώς- πως το φάουλ είχε δωθεί υπέρ του Γιώργου Ζώγα και εκείνος έπρεπε πάει στην γραμμή των φάουλ. Ακόμα και έτσι να είχε γίνει, δεν έπρεπε να δωθεί τεχνική ποινή στην ομάδα μας ????

Το β’ δεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο ρυθμό & ακριβώς με την κόρνα της λήξης του ημιχρόνου, ο Μιχάλης Δρόσος αστόχησε αμαρκάριστος σε 3ποντο, χάνοντας την ευκαιρία να μειώσει στον πόντο (37-33).

Στο 4ο δεκάλεπτο (7’30” πριν την λήξη) ο Γιώργος Τρύπας χρεώθηκε με 5ο φάουλ (ανύπαρκτο…) με το σκορ εκείνη την στιγμή στο 57-55. Στην συνέχεια δεχθήκαμε ένα σερί 10-2 μέσα σε 3 λεπτά και το σκορ εγινε 67-57.

Πρώτος σκορερ ήταν ο -εορτάζων σήμερα- Αγγελος Καλαμπαλής , ενώ πολύ καλός ήταν και ο Κώστας Πολίτης