Α.Ε.Δικαίου-Ηρακλής 2000 87-54 (12η αγων.ανδρών 2019/2020)

Το 10/10 έκανε η ομάδα μας στην 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος, νικώντας τον Ηρακλή 2000 με σκορ 87-54.

Η ομάδα μας μπήκε πολύ συγκεντρωμένη στο παιχνίδι και από την αρχή πήραμε το προβάδισμα στο σκορ (20-13 το 1ο δεκάλεπτο). Με τους Γεωργαδάκη και Τριτσάρη να είναι καταλυτικοί στην αμυντική λειτουργία μας , η διαφορά αυξανόταν συνεχώς και στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά άγγιξε το +20 (61-40 στο 30΄). Οι Λάμπρου,  Χατζηγιακουμής Γ.  , Κενανόπουλος και Καλής έλεγχαν την “εναέρια” κυκλοφορία κερδίζοντας την μάχη των ριμπάουντ, ενώ ο Γιώργος Τρύπας ήταν ο 1ος σκορερ.

Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε στην μεγαλύτερη τιμή της (+34, 82-58) με καλάθι στον αιφνιδιασμό του -παμπαίδα- Δημήτρη Κουζούκα , ενώ χρόνο συμμετοχής πήρε ένας ακόμα “μικρός”, ο 13χρονος Γιώργος Τσαγγάρης.

Με την νίκη μας αυτή, εξασφαλίσαμε και μαθηματικά την 1η θέση του ομίλου μας και περιμένουμε να μάθουμε τον αντίπαλό μας στα play off (Φοίβος ή Αίολος Κεφάλου). Εκεί, η πρόκριση στο final-4 θα κριθεί στις 2 νίκες.

Εκτός αποστολής σήμερα ήταν οι Τσιλιγκίρης , Χατζηφιλίππου, Νίκος Λάμπρου, , ενώ την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζουμε τον Ιπποκράτη