5o τουρνουά Παμπαίδων “ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΥΡΟΣ”

ΑΕ ΔΙΚΑΙΟΥ – Ακαδημία Καλύμνου (5o τουρνουά Παμπαίδων “ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΥΡΟΣ”)

Παρασκευή, 30 Αυγούστου 2019

Άρθρο από το giafkasports.gr που είναι χορηγός επικοινωνίας του τουρνουά.

Το ματς ανάμεσα σε Ακαδημία Καλύμνου και Α.Ε Δικαίου ήταν το δεύτερο στο 5ο τουρνουά Παμπαίδων “Γιάννης Μαύρος”.

Οι δύο προπονητές είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν πρόσωπα και σχήματα ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου και το ματς θύμισε σε πολλές περιπτώσεις επίσημο με βάση το πάθος και την ενέργεια .

Το ματς είχε από την αρχή χαρακτήρα ντέρμπι με την Ακαδημία να καταφέρνει να πάρει μια διαφορά 7 πόντων στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με 27-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα και κατάφερε με ένα επιμέρους σκορ 18-8 να περάσει μπροστά στο σκορ με 38-35.

Το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο μέχρι και το φινάλε της αναμέτρησης με την Ακαδημία να παίρνει το προβάδισμα 1 λεπτό πριν το τέλος με 46-44 με τον Χειλά ενώ η Α.Ε Δικαιου κατάφερε στο τέλος του χρόνου να κάνει το 46-46 και να οδηγήσει το ματς στην παράταση.

Εκεί οι κυανόλευκοι ήταν καλύτεροι βρήκαν σκορ από Κουζούκα, Καζηλιέρη και Τρύπα και κατάφεραν να φτάσουν στην φιλική νίκη με 57-52.

Διαιτητές: Νικολάου – Πατμίου.

Α.Ε Δικαίου (Τζομάκας): Τριμμάτης, Χατζηγιακουμής, Δρόσος, Τρύπας, Καζηλιέρης, Βησσαρίτης, Νάτσιος, Κουζούκας, Τζομαϊλης, Τσαγκάρης, Σπατιώτης.

Ακαδημία Καλύμνου (Καλαϊτζίδης): Κουτούζης, Τσένας, Χειλάς, Σκυλλάς, Χαντζάρας Η., Τρικοίλης, Πιζάνιας, Ηλιάδης, Πιζάνιας, Κουλλιάς, Πλάτσης, Χαντζάρας Σ.

Ηρακλής 2000 – Datca (5o τουρνουά Παμπαίδων “ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΥΡΟΣ”)

Με το παιχνίδι ανάμεσα στον Ηρακλή 2000 και την Datça άνοιξε η αυλαία του 5ου τουρνουά Παμπαίδων που διοργανώνει η Α.Ε Δικαίου και είναι αφιερωμένο στην μνήμη του Γιάννη Μαύρου.

Ο κόσμος έδωσε δυναμικό παρών ενω και οι νεαροί αθλητές των δύο ομάδων έδειξαν να το απολαμβάνουν λίγο πριν την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων τους στο πρωτάθλημα.

Σε ότι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα του Αποστόλη Γιασεμή ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα και έφτασε εύκολα στη νίκη με 80-27 δείχνοντας με το καλημέρα ότι θα είναι από τις ομάδες που μπορούν να πρωταγωνιστήσουν .

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Νικολάου .

Ηρακλής 2000 (Γιασεμής -Σαντής) : Αλαβέρας, Χρυσόπουλος, Γκερμένι, Σακελλαρίου, Μπότσι, Μίγγο, Μίχαλος, Τσίκος, Καραναστάσης, Πόγιας, Αλεξανδράτος, Μυξολούφης, Πιπέρης

ΑΕ ΔΙΚΑΙΟΥ – Datca 43-29 (5o τουρνουά Παμπαίδων “ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΥΡΟΣ”)

Με 2/2 νίκες ολοκλήρωσε το 5ο τουρνουά παμπαίδων «Γιάννης Μαύρος» η Α.Ε Δικαίου αφού μετά την χτεσινή νίκη απέναντι στην Ακαδημία Καλύμνου επικράτησαν και στην σημερινή αναμέτρηση της Datca με 43-29.

Η ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα δεν είχε καλό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο και έτσι η Datca κατάφερε να είναι κοντά στο σκορ όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι κυανόλευκοι έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα, έτρεξαν αρκετές φορές στο ανοιχτό γήπεδο και κατάφεραν να βρίσκονται σταθερά μπροστά στο σκορ.

Όσο περνούσε ο χρόνος ο Δίκαιος πατούσε καλύτερα, είχε καθαρό μυαλό σε επίθεση και άμυνα και έφτασε τελική στη φιλική νίκη με 43-29.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Νικολάου.

Α.Ε Δικαίου (Τζομάκας): Τριμμάτης, Χατζηγιακουμής, Δρόσος, Τρύπας, Καζηλέρης, Βησσαρίτης, Νάτσιος, Κουζούκας, Τζομαϊλης, Τσαγκάρης, Σπατιώτης.

Datça (Καρσλί – Γκιουλ) : Νταλγκίζ, Οσμπέργκ, Γιαβσάν, Κουρτ, Ντεμιρέλι, Χαϊμάνα, Σενγκιούν, Γκιουλ Ο., Καγιά, Γιαρίμογλου, Αγιάρ, Σεζέρ.

Total Page Visits: 688 - Today Page Visits: 1