EAKA-Α.Ε.Δικαίου 60-61 (12η αγων.παμπαίδων 2019/2020)

Την 6η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε η ομάδα μας, νικώντας την ΕΑΚΑ στην Κάλυμνο με σκορ 60-61.

Το ματς ήταν συναρπαστικό στην εξέλιξη του με τις δυο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ. Στο 1ο δεκάλεπτο προηγηθήκαμε με 17-11, αλλά στην συνέχεια οι αντίπαλοι προσπέρασαν για το 31-29 του ημιχρόνου και το 50-45 στο 30′. Μόλις 3′ πριν την λήξη του παιχνιδιού και με το σκορ στο 57-47, οι παίχτες του Δημήτρη Τζομάκα ανέβασαν την απόδοσή τους και με συνεχόμενες καλές άμυνες και πόντους του Δρόσου στην επίθεση, μειώσαμε στο 57-56. Οι αντίπαλοι σκόραραν για το 59-56, και στην συνέχεια ισοφαρίσαμε με τρίποντο του Καζηλιέρη, μετά από τάιμ άουτ που πήρε ο Δημήτρης Τζομάκας .

Στην επόμενη άμυνα ο Καζηλιέρης παρολίγον να γίνει ο μοιραίος της βραδιάς, αφού στα 22” για την λήξη υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ….. Οι αντίπαλοι είχαν 1/2, το σκορ έγινε 60-59, αλλά ήταν άστοχοι στην επίθεσή τους. Ο Κουζούκας πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και ο Δρόσος διαμόρφωσε το τελικό 60-61, μόλις 2” πριν λήξη.

Η ομάδα μας παρατάχθηκε με μόλις 9 αθλητές λόγω πολλών απουσιών. Συγκεκριμένα έλειψαν λόγω ίωσης οι Τσαγγάρης, Βησαρίτης, Σπατιώτης , και φυσικά ο Πάτροκλος Χατζηγιακουμής που χάνει το υπόλοιπο της χρονιάς λόγω κατάγματος στον αριστερό καρπό στο ματς των μίνι με τον Ηρακλή 2000.

Την επόμενη αγωνιστική υποδεχόμαστε τον Έσπερο στο Πυλί.