Ιβίσκος – Α.Ε. Δικαίου 78-61 (9η αγωνιστική ανδρικό – Β’φαση 2012/2013)

Την ήττα γνώρισε η ομάδα μας από τον Ιβίσκο στην Ρόδο με σκορ 78-61.

Οι πολλές απουσίες (Ζώγας, Πολίτης, Μανώλας, Τρύπας, Τριτσάρης) λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων ανάγκασαν τον Δημήτρη Τζομάκα να έχει μόλις 8 παίχτες στην αποστολή, εκ των οποίων οι 2 ήταν οι 14χρονοι Χατζηφιλίππου και Λάμπρου .

Η αρχική 5αδα (Δρόσος, Τσατσούλης, Γεωργαδάκης ,Χατζηφιλίππου και Χατζηδαυίδ) αιφνιδιασε τους γηπεδούχους και προηγηθήκαμε 2-10 και 4-13 στα μέσα του δεκαλεπτου. Μάλιστα, θα μπορούσαμε να είχαμε κλείσει το 10λεπτο προηγούμενοι στο σκορ, αλλά δεχθήκαμε απίθανο 3ποντο ακριβώς με το ακουσμα της κόρνας….

Στο 2ο δεκάλεπτο η επιθετική πολυφωνία μας κράτησε κοντά στο σκορ (40-35 το 2ο), αλλά ο τραυματισμός του Γιάννη Αντωνόπουλου, περιόρισε κι αλλο τις λύσεις για την ομάδα μας αφού πλέον οι υπόλοιποι 7 έπρεπε να “βγάλουν” το υπόλοιπο του παιχνιδιού.

Στο 3ο δεκάλεπτο και με το σκορ στο 45-43, Δρόσος και Χατζηφιλίππου υπέπεσαν σε κάποια λάθη -λόγω κούρασης- δεχθήκαμε αιφνιδιασμούς, με αποτέλεσμα το σκορ να φτάσει στο -15….Στο ίδιο μοτίβο πάνω-κάτω κινήθηκε και το 4ο δεκάλεπτο….

Ο Δημήτρης Τζομάκας έμεινε ικανοποιημένος από την προσπάθεια όλων των παιχτών του, και ιδιαιτέρως των 2 “πιτσιρικάδων” Χατζηφιλίππου και Λάμπρου που έπαιξαν -σχεδόν- 30′ ο καθένας τους, δείχνοντας πως το -μπασκετικό- μέλλον τους ανήκει !

Το πρωτάθλημα για την ομάδα μας ολοκληρώνεται την επόμενη (πιθανοτατα) Τετάρτη με αντίπαλο τον Ηρακλή 2000. Μάλιστα, στο ημίχρονο του αγώνα θα γίνει και η κλήρωση της λαχειοφόρου αγοράς της ομάδας μας, με δώρα ένα ποδήλατο και μια τηλεόραση.