Α.Ε. Δικαίου – Ηρακλής 2000 77-45 (10η αγωνιστική ανδρικό – Β’φαση 2012/2013)

Με νίκη έκλεισε το πρωτάθλημα η ομάδα μας, κερδίζοντας τον Ηρακλή 2000 με 77-45.

Η χαλαρότητα και οι κακές λύσεις του 1ου ημιχρόνου (28-28 το σκορ), έδωσαν την θέση τους στην σοβαρότητα και την πολύ καλη άμυνα του β΄μέρους…..Μάλιστα, στο 3ο δεκάλεπτο δεχθήκαμε μόλις ένα δίποντο (28-3 το επι μέρους σκορ) !

Ο Δημήτρης Τζομάκας έμεινε πολύ ευχαριστημένος και είδε όλους τους παίχτες του να σκοράρουν, εκτός από τον Κώστα Πολίτη που τραυματίστηκε στο 1ο ημίχρονο (σκίσιμο πάνω από την μύτη από αγκωνιά που δεχτηκε).

Η χρονιά κλείνει με….γλυκόξινη γεύση για την ομάδα μας (5 νίκες, 5 ήττες στην β’ φάση) καθώς μικρές λεπτομέρειες καθόρισαν την πορεία μας : μια -αχρείαστη- βοήθεια σε μια άμυνα & το 3ποντο που δεχθήκαμε στην Κρεμαστή με τους Αγ.Θεοδώρους, οι χαμένες βολές στο τέλος του ματς με τον Ιβίσκο εντός έδρας που χάσαμε στην παραταση…. Σίγουρα, αν αυτά τα παιχνίδια είχαν άλλο αποτέλεσμα, αλλιώς θα ήταν και η τελική βαθμολογική μας θέση….