ΑΕ Δικαίου – Ζέφυρος 73-69 (1η αγωνιστική ανδρικό – Β’φαση 2012/2013)

Με νίκη ξεκίνησε την 2η φάση του πρωταθλήματος η ομάδα μας, νικώντας σε ένα συγκλονιστικό ματς τον Ζέφυρο, με σκορ 73-69.

Παίζοντας κακή άμυνα για -σχεδόν- 3 δεκάλεπτα, η ομάδα μας ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ.

Με την αρχή του 4ου δεκαλέπτου, με 4 συνεχόμενες καλές άμυνες βγάλαμε εύκολους αιφνιδιασμούς, με αποτέλεσμα να περάσουμε μπροστά στο σκορ 66-58 ! Το επόμενο 2λεπτο, όμως, υπήρξε αδικαιολόγητη χαλαρότητα στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να περάσουν ξανά μπροστά με 66-69, περίπου 3 λεπτά πριν το τέλος. Σε εκείνο το σημείο ο Γιάννης Γεωργαδάκης κέρδισε φάουλ, αλλά είχε 0/2 βολές, αλλά ο Παντελης Τριτσάρης  πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με προσωπική ενέργεια έκανε το 68-69. Στην επόμενη άμυνα ήταν καλή και ο Κώστας Πολίτης έκανε το 70-69 ! Στο τελευταίο λεπτό “βγήκαν” άλλες 2 καλές άμυνες, ο Τρύπας κέρδιζε φάουλ και με 3/4 βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.