Ακαδημία Καλυμνου-Α.Ε.Δικαίου 56-57 (5η αγων.παγκορασίδων 2019/2020)

Τέταρτη νικη στο φετινό πρωτάθλημα για την ομάδα μας, νικώντας στην Κάλυμνο την Ακαδημία με 57-56.

Ξεκινώντας δυνατά το παιχνίδι, προηγηθήκαμε 14-23 στο δεκάλεπτο και 27-36 στο ημίχρονο. Όμως, στο β’ μέρος κάναμε αρκετά λάθη, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να ισοφαρίσουν. Από εκείνο το σημείο μέχρι το τέλος το ματς ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ.

Στα 20″ με το σκορ στο 56-57, κλέψαμε την μπάλα, αλλά η Πιτταρά ήταν άστοχη στο λέι απ. Στην συνέχεια υποπέσαμε σε -αχρείαστο- φάουλ οδηγώντας τους αντιπάλους στις βολές, όπου είχαν 0/2. Πήραμε το αμυντικό ριμπάουντ και κερδίσαμε αμέσως φάουλ. Πήραμε τάιμ άουτ στα 3″, με την επαναφορά στο μπροστινό μέρος του γηπέδου, όπου η Πάντου κράτησε την μπάλα μέχρι την λήξη του παιχνιδιού.

Έτσι μείναμε μέσα στο “κόλπο” της κατάκτησης μιας εκ των δύο πρώτων θέσεων, που οδηγεί στο final-4.

Την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζουμε τον Ιπποκράτη στο κλειστό γυμναστήριο Κω.

Δεκάλεπτα : 14-23, 27-36, 42-41, 56-57