Α.Ε. Δικαίου – Ιβίσκος 81-86, 73-73 κ.α. (4η αγωνιστική ανδρικό – Β’φαση 2012/2013)

Κρίμα…..Την ήττα στις λεπτομέρειες γνώρισε η ομάδα μας από τον Ιβίσκο με 81-86 στην παράταση. Λεπτομέρειες όπως 8 χαμένες βολές, 2-3 χαμένα αμυντικά ριμπ. & κάποια “χαζά” φάουλ που έστειλαν τους αντιπάλους άκοπα στις βολές…..

Ξεκινήσαμε ιδανικά το ματς (8-2 μετά από 2’30” παιχνιδιού), αλλά ο τραυματισμός (διάστρεμμα) του Γιώργου Τρύπα σε εκείνο το σημείο “πάγωσε” το γήπεδο, επηρεάζοντας και όλη την ομάδα. Οι αντίπαλοι το εκμεταλλεύτηκαν και με σερί 0-7 έκαναν το 8-9…. Η αντίδραση ήρθε από τον Μιχάλη Δρόσο με 2 συνεχόμενα 3ποντα, αλλά και ένα 2ποντο (πατούσε ελάχιστα την γραμμή) εκτός ισορροπίας, ακριβώς με την κόρνα της λήξης του δεκαλέπτου. Τα ηνία στο σκοράρισμα πήραν Πολίτης και Τριτσάρης, ενώ στα μέσα του 2ου δεκαλέπτου επέστρεψε ο Τρύπας , αφού δέχθηκε τις πρωτες βοήθειες. Μάλιστα πέτυχε 10 συνεχόμενους πόντους, λες και δεν είχε πάθει τίποτα !!! Το ημίχρονο έκλεισε με 3ποντο του Παντελή Τριτσάρη(48-44).

Στην συνέχεια είχαμε ένα καταστροφικό 3ο δεκάλεπτο, όπου πετύχαμε μόλις 6 πόντους….Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Κώστας Πολίτης δέχθηκε μια γονατιά πάνω από το γόνατό του, με αποτέλεσμα το πόδι του να πρηστεί και να μην αγωνιστεί στο υπόλοιπο του παιχνιδιού.

Στο 4ο δεκάλεπτο ισορροπήσαμε το παιχνίδι, ενω τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν….όλα τα λεφτά : με το σκορ στο 71-72 ο Μιχάλης Δρόσος κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές, μας έβαλε μπροστά στο σκορ (73-72). Η επόμενη άμυνα ήταν καλή & στην επίθεσή μας, ο Μιχάλης κέρδισε ξανά φάουλ, αυτή την φορά αντιαθλητικό. Δυστυχώς, ήταν άστοχος και στις 2, ενώ και η επίθεσή μας ήταν άστοχη. Στα 11” για το τέλος οι αντίπαλοι κέρδισαν φάουλ, με τους διαιτητές να δίνουν -λανθασμένα- δικαίωμα για 2 βολές, ισχυριζόμενοι πως ήταν σε προσπάθεια για σουτ (δεν υπήρχαν ομαδικά). Με 1/2 βολές το σκορ έγινε 73-73 και έτσι οδηγηθήκαμε σε 5λεπτη παράταση.

Στον έξτρα χρόνο χάσαμε αρκετές ευκαιρίες να πάρουμε διαφορά (2 φορές άστοχος ο Τρύπας, βήματα στον αιφνιδιασμό ο Τριτσάρης) και μείναμε πίσω στο σκορ (76-82). Το καλάθι του Γιώργου Τρύπα έκανε το 78-82 και το 3ποντο του Γιάννη Αντωνόπουλου το 81-84, αλλά οι αντίπαλοι ήταν εύστοχοι στις βολές που εκτελούσαν από τα φάουλ που κάναμε και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 81-86….

Υ.Γ. το παιχνίδι άρχισε με μισή ώρα καθυστέρηση (άργησε ο 2ος διαιτητής που ερχόταν από την Κάλυμνο). Σε συνδυασμό με την παράταση, το ματς τελείωσε μετά τις 4. Έτσι με την λήξη του αγώνα οι αντίπαλοι έφυγαν σχεδόν…τρέχοντας για να προλάβουν το καταμαράν που έφευγε στις 16:20…