Διαγόρας–Α.Ε.Δικαίου 85-69 (1η αγων. ανδρών 2008/2009)

Με ήττα ξεκίνησε η ομάδα μας το νέο πρωτάθλημα. Μια ήττα με 85-69, που ήρθε παρά την μαχητικότητα των παιχτών μας, και τα πράγματα θα ήταν σίγουρα πιο εύκολα αν δεν υπήρχε και η μεγάλη αστοχία στις βολές.
Το καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο, ήταν αρκετό για να ρίξει στον κουβά των αχρήστων την καλή παρουσία στα υπόλοιπα τρία δεκάλεπτα του αγώνα.
Το 7-1 του 2ου λεπτού έγινε γρήγορα 7-7 με μπροστάρη τον Στόικο, και το 20-13 του 8’ εγινε 21-21. Στο 14ο ο Διαγόρας ξέφυγε με 34-24, αλλά Πολίτης και Αντωνόπουλος κράτησαν την ομάδα μας ζωντανή (39-33). Το ημίχρονο έκλεισε με 45-35 και μετά….το χάος. Πολλά λάθη και άσχημες επιλογές στην επίθεση μας, έβαλαν για τα καλά τον Διαγόρα στο τιμόνι με 67-46 και 74-49.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, με πολύ καλούς τους Γιώργο Μανώλα και Γιώργο Παπαδημητρίου, η ομάδα μας πίεσε και κατάφερε να μειώσει την διαφορά.
Τα δεκάλεπτα : 21-19, 45-35, 69-48, 85-69
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Τσακίρης): Νεραντζάκης 13(1), Πουζουκάκης 7, Τσιγάρος, Χατζηφούντας 2, Μπανγκούρας 17, Ζαμαντάκης 2, Μαυροματίδης 16(3), Δούβαλης 17, Αθανασιάδης 8 (1), Οικονόμου, Ηλιού 3(1).

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Παπούλης): Μαύρος 3, Πολίτης 16(2), Παπαδημητρίου 8, Μολυβιάτης, Αντωνόπουλος 11(1), Μανώλας 6, Χατζηχαραλάμπους 3(1), Μόσχος 3(1), Γιάννου 3(1), Αμοιρίδης 4, Στόικος 7, Πίτσης Θ. 5

Total Page Visits: 569 - Today Page Visits: 1