Ζέφυρος – Α.Ε. Δικαίου 70-78 (6η αγωνιστική ανδρικό – Β’φαση 2012/2013)

Με το δεξί μπήκε στον 2ο γύρο η ομάδα μας, νικώντας -για 2η φορά φέτος- τον Ζέφυρο με 70-78 στην Ρόδο.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σχεδόν σε όλη του την διάρκεια, χωρίς καμιά ομάδα να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ,

Το ματς δεν ξεκίνησε πολύ καλά για την ομάδα μας, αφού μόλις στο 4’30΄΄ χρεώθηκε με  3ο φάουλ ο Τριτσάρης (πολύ αυστηρά τα 2), ενώ και η άμυνά μας δεν ήταν καλή. Βέβαια, την θέση του Παντελή πήρε ο Περικλης Τσατσούλης (ο σημερινός MVP), ο οποίος με καθοριστικά καλάθια, αλλά και καλή άμυνα κράτησε την ομάδα μας κοντά στο σκορ.

Στα πρώτα δευτερόλεπτα του 2ου δεκαλέπτου, ο Κώστας Πολίτης  χρεώθηκε με το 2ο του φαουλ -επίσης αυστηρό-, ενώ αμέσως χρεώθηκε και με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία….Στα μέσα του 3ου ημιχρόνου βρεθήκαμε πίσω στο σκορ, ακόμα και με -12 πόντους, αλλά τις λύσεις έδωσαν ο Γιάννης Γεωργαδάκης, ο Γιάννης Αντωνόπουλος και ο Γιώργος Τρύπας. Μάλιστα, ο Γιώργος επηρεασμένος από τον τραυματισμό του, είχε περισσότερο οργανωτικό ρόλο (10 ασίστ !), παρά τους 15 πόντους που πέτυχε.

Μια σημαντική φάση έγινε στο 37ο λεπτό : ο Παντελής Τριτσάρης κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για λέι-απ, με το σκορ στο 65-66. Ο αντίπαλος κόουτς δεχθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, και ο Παντελής με 3/4 βολές έκανε το 65-69. Μέχρι το τέλος του αγώνα οι παίχτες μας ήταν πιο ψύχραιμοι και πανηγύρισαν την 3η νίκη στην Β’φαση του πρωταθλήματος.