Α.Ε. Δικαίου-Ηρακλής 2000 66-63(9η αγων.ανδρικό 2016/2017)

Μια ακόμα νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, προστέθηκε στο ενεργητικό μας με την νίκη επί του Ηρακλή 2000 με σκορ 66-63.

Η αγωνιστική απραξία (τελευταίος αγώνας σχεδόν 1 μήνα πριν, με την ΕΑΚΑ) φάνηκε να επηρεάζει την ομάδα μας, μιας και δεν πραγματοποιήσαμε καλή εμφάνιση. Στο ξεκίνημα του αγώνα πετύχαμε πόντους σχεδόν μετά από 4 λεπτά παιχνιδιού, αλλά στην συνέχεια ανακάμψαμε και προηγηθήκαμε 15-7 στο 8′. Όμως, σε εκείνο το λεπτό….μπλακ άουτ : μείναμε άποντοι για σχεδόν 11 αγωνιστικά λεπτά, με τους αντιπάλους να το εκμεταλλεύονται και να ξεφεύγουν στο σκορ 15-28. Προσωπικές ενέργειες του Λευτέρη Παρβαντώνη έδωσαν πόντους στην ομάδα μας, ενώ με buzzer-beater 3ποντό του, διαμορφώθηκε το 24-28 του ημιχρόνου.

Στο 2ο μέρος οι παίχτες του Δημήτρη Τζομάκα μπήκαν πιο δυνατά, και καταφέραμε να πάρουμε μια διαφορά 7 πόντων, χωρίς όμως να την κρατήσουμε για πολύ (42-40 το 3ο δεκάλεπτο). Τα πολλά λάθη και η κακή άμυνα επέτρεψε στους αντιπάλους να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ, μέχρι την τελευταία επίθεση που χάσαμε την μπάλα και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, τα 3ποντα των Παρβαντώνη και Τριτσάρη έδωσαν την νίκη στην ομάδα μας, διατηρώντας το αήττητο.

Καλύτερος από την ομάδα μας, ο Λευτέρης Παρβαντώνης με άξιο συμπαραστάτη τον Παντελή Τριτσάρη (double double)

Εκτός 12αδας ήταν ο-στρατευμένος- Νίκος Καλής, και οι Σπανός & Τσάμπαλλας Β.

Δεκάλεπτα: 15-11, 24-28, 42-40, 56-56 (κ.α.), 66-63

Α.Ε. Δικαίου( Τζομάκας): Ζ. Δρόσος 2, Καραθωμας 6, Γεωργαδάκης, Τριτσάρης 18(4), Παρβαντώνης 27(3), Κατσενης, Αντωνόπουλος 2, Παμπρής 7(1), Κοντογιάννης, Χατζηφιλίππου 4, Τζουρτιώτης , Μανώλας

Total Page Visits: 495 - Today Page Visits: 1