Α.Ε. Δικαίου – Ηρακλής 2000 80-51 (4η αγωνιστική ανδρικό)

Χωρίς να δυσκολευτεί η ομάδα μας, έκανε το 4 στα 4 στο φετινό πρωτάθλημα, νικώντας και τον Ηρακλή 2000 με 80-51.

Οι αντίπαλοι κατάφεραν να μας αιφνιδιάσουν και να προηγηθούν με 2-7, αλλά με πρωταγωνιστές Τριτσάρη και Γκοράτσα “τρέξαμε” ένα σερί 14-0, κάνοντας πολύ γρήγορα το σκορ 16-7. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 24-12, ενώ στην αρχή του 2ου την σκυτάλη στο σκοράρισμα πήραν Τρύπας και Τσατσούλης με την διαφορά συνεχώς να αυξάνεται μέχρι το +20 (45-25) του ημιχρόνου.

Η άμυνά μας δυνάμωσε αρκετά και μας έδωσε την νίκη. Χαρακτηριστικό είναι πως οι αντίπαλοι από τα μέσα του 3ου δεκαλέπτου (και τον 32 πόντο τους) μέχρι το τέλος του αγώνα, πέτυχαν μόνο ένα δίποντο (!!!) και όλους τους υπόλοιπους πόντους με βολές….

Από την ομάδα μας 1ος σκόρερ ήταν ο Νώντας Γκοράτσας , ο Παντελής Τριτσάρης “έγραψε” double double (17 π. & 10 ριμπ), ενώ ο Γιώργος Τρύπας το πλησίασε (13 π. & 8 ασιστ). Ο Γιώργος Χατζηγιακουμής βγήκε εκτός ρυθμού αγώνα λόγω των φάουλ που χρεώθηκε, ενώ την 1η τους φετινή εμφάνιση έκαναν ο Γιώργος Ζώγας και ο πιτσιρικάς Στέργος Τσουνάς .