Ηρακλής 2000 – Α.Ε. Δικαίου 46-80 (11η αγωνιστική ανδρικό 2013/2014)

Χωρίς να πιάσει καλή απόδοση, η ομάδα μας κέρδισε τον Ηρακλή 2000 με σκορ 46-80 για την 11η αγωνιστική του φετινού ανδρικού πρωταθλήματος.

Ίσως αυτό οφείλεται στην έλλειψη αγωνιστικής δράσης, μιας και ήταν το 1ο παιχνίδι που παίξαμε μετά από 1 μήνα (και το 46-85 επί του Αιόλου) και το 2ο μετά από 50 μέρες (118-54 τον Ιπποκράτη)…..

Δεν μπήκαμε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, αλλά καταφέραμε να προηγηθούμε με 7-17 στο 1ο δεκάλεπτο. Στο 2ο δεκαλεπτο η πολύ καλή μας άμυνα, μας επέτρεψε να προηγηθούμε με +29 (11-40 λίγο πριν το ημίχρονο).

Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίσαμε και στο 3ο δεκάλεπτο και η διαφορά συνεχώς αυξανόταν. Ο Γιώργος Χατζηγιακουμής ,ο Γιώργος Ζώγας και ο Παντελής Τριτσάρης μάζευαν τα “σκουπίδια”, ο Γιάννης Γεωργαδάκης ήταν…παντού στην άμυνα, ενώ Πολίτης, Τρύπας και Γκοράτσας …ανέλαβαν την επίθεση!

Ο Δημήτρης Τζομάκας μοίρασε το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίχτες (σκόραραν και οι 12), ενώ MVP ήταν ο Γιώργος Χατζηγιακουμής που πέτυχε double-double με 16 π. & 10 ριμπάουντ και 25 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης R.I.R. (Performance Index Rating).