Αίολος Κεφάλου-Α.Ε.Δικαίου 41-56 (9η αγων. ανδρών 2017/2018)

Το αήττητο διατηρήθηκε για την ομάδα μας, με την νίκη επί του Αιόλου Κεφάλου με σκορ 41-56, κάνοντας το 7/7 στο πρωτάθλημα.

Σε ένα αδιάφορο -βαθμολογικά- παιχνίδι, η ομάδα μας πήρε από νωρίς προβάδισμα στο σκορ 5-16 στο 8′ για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +6 (10-16). Στο 2ο δεκάλεπτο, μέσα σε 5 αγωνιστικά λεπτά, ο Δημήτρης Τζομάκας  είδε τους 2 play maker Δρόσο (είχε προλάβει να μοιράσει 7 ασίστ !!!) και Χατζηφιλίππου να αποχωρούν με τραυματισμούς, όμως η ομάδα μας δεν επηρεάστηκε αγωνιστικά. Το κενό τους κάλυψε ο Γιώργος Μανώλας , ο οποίος βοήθησε πολύ στην θέση “1”, αν και δεν είναι η φυσική του θέση !

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο της ομάδας μας, με την διαφορά να φτάνει στο +30 (24-54), παίζοντας πάρα πολύ καλή άμυνα δεχόμενη μόλις 4 πόντους σε αυτό το διάστημα. Στο 4ο δεκάλεπτο η ομάδα μας σχεδόν….έσβησε τις μηχανές, ρίχνοντας πολύ τον ρυθμό και κάνοντας αρκετά λάθη, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι αντίπαλοι που μείωσαν στο τελικό 54-41.

Εκτός 12αδας σήμερα ήταν ο Νίκος Καλής , ενώ η επόμενη αγωνιστική με τον Φοίβο, είναι και τελευταία της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα:  10-16, 20-30, 24-54, 41-56

Α.Ε. Δικαίου( Τζομάκας):  ΔρόσοςΣπανός , ΧατζηφιλίππουΓεωργαδάκης 9, Τριτσάρης 16(1), Τσιλιγκίρης  2,  Παρβαντώνης 16(2), Τζουρτζιώτης , Παμπρής , Χατζηγιακουμής 13(3), Αντωνόπουλος  , Μανώλας

Total Page Visits: 557 - Today Page Visits: 1