Ιπποκράτης -Α.Ε. Δικαίου 48-50 (10η αγων.νεανίδων 2016/2017)

Νίκη -που σημαίνει πρόκριση στο Final-4 πέτυχε σήμερα η ομάδα μας νικώντας τον Ιπποκράτη 50-48 στο κλειστό γυμναστήριο Κω.

Μετά το παιδικό και της παγκορασίδες, ένα ακόμα τμήμα της ομάδας μας πανηγύρισε την πρόκριση στο Final-4

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκειά του, με τις 2 ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ. Φραζή, Διψελλά και Μυρτάι έδιναν επιθετικές λύσεις και η νίκη μας θα μπορούσε να ήταν πολύ πιο άνετη, αλλά τα κορίτσια του Δημήτρη Τζομάκα έχασαν πολλά εύκολα καλάθια…..Στο 3ο δεκάλεπτο καταφέραμε να πάρουμε διαφορά 8 πόντων, αλλά στο 4ο οι αντίπαλοι ξαναπλησίασαν στο σκορ.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό, με το σκορ ισόπαλο (48-48) και στα 25” η Ερίσα Μυρτάι είχε 2/2 βολές και να δίνει την νικη-πρόκριση στην ομάδα μας. Η κόρνα της λήξης βρήκε την αρχηγό της ομάδας, Κωνσταντίνα Παπασεβαστού, με την μπάλα στα χέρια και όλες τις αθλήτριες μας να πανηγυρίζουν την νίκη και να….ετοιμάζουν βαλίτσες για το Final-4 που θα γίνει -κατά πάσα πιθανότητα- σε γήπεδο της Ρόδου. Εκεί θα αντιμετωπίσουμε τον Κολοσσό, ενώ το άλλο ζευγάρι θα είναι ΕΑΚΑ – ΓΑΣ Ιαλυσος.

Δεκάλεπτα: 13-9, 30-25, 35-42, 48-50

Α.Ε. Δικαίου( Τζομάκας): Μυρτάι 14, Χριστοφή, Δρόσου Ελβυρα 4, Κοντού 1, Σκουφεζή , Τσαμπουνιάρη 2, Φλάσκου, Δρόσου Μ., Διψελλα 10, Φραζή 17, Καλαμπόκη Παπασεβαστού 2

Total Page Visits: 512 - Today Page Visits: 1