Α.Ε. Δικαίου-Ε.Α.ΚΑ 51-57 (9η αγων.νεανίδων 2016/2017)

Την ήττα γνώρισε η ομάδα μας απο την ΕΑΚΑ με 51-57, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να πανηγυρίσει από σήμερα την πρόκριση στο Final-4.

Χρειαζόμασταν την νίκη με +10 για να πάρουμε την 1η θέση στον όμιλο και αυτό έδειχνε εφικτό στην αρχή του παιχνιδιού όταν προηγηθήκαμε με 14-4 στο 7′ και 16-8 στο δεκάλεπτο. Το ημίχρονο έκλεισε στο +6 (26-20) με το κρύο να είναι -και σήμερα- τσουχτερό στο ανοιχτό γήπεδο και να δυσκολεύει τις προσπάθειες των αθλητριών.

Στην συνέχεια οι αντίπαλοι μείωσαν, αλλά καταφέραμε να ξεφύγουμε ξανά με 30-24, αλλά σε εκείνο το σημείο….κατάρρευση : με ένα σερί 2-17 το σκορ έγινε 32-41 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου. Μάλιστα στην αρχή του 4ου, η διαφορά έφτασε στο -15, αλλά στα τελευταία 4′ με πρωταγωνίστρια την Μυρτάι (10 πόντους σε αυτό το σημείο), καταφέραμε να μειώσουμε σε 50-52 !!!!! Ομως, κάποια λάθη απειρίας στην άμυνα δεν επέτρεψαν την….ολική ανατροπή στο παιχνίδι…..

Τώρα, ο νικητης του Ιπποκράτης-ΑΕ Δικαίου την 10η -και τελευταία- αγωνιστική θα περάσει σαν 2ος στο Final-4.