Ιπποκράτης- Α.Ε. Δικαίου 53-79 (1η αγων. ανδρικό 2013/2014)

Με νίκη ξεκίνησε το φετινό πρωτάθλημα η ομάδα μας, νικώντας τον Ιπποκράτη με σκορ 53-79.

Η ομάδα μας δυσκολεύτηκε μόνο στο 1ο δεκάλεπτο, όταν οι αντίπαλοι ξέφυγαν με 7-3, αλλά συνεχόμενα 3ποντα από Γκοράτσα (3) και Τρύπα (1), έφεραν το ματς στα “ίσια” και στο σκορ 19-18. Στο 2ο δεκάλεπτο η πίεση στην άμυνα μας έδωσε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και το σκορ έγινε 22-32, λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Στο 3ο δεκάλεπτο πήρε “μπρος” επιθετικά και ο Χατζηγιακουμής, που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν αρκετά νευρικός και άστοχος, ενώ Τσατσούλης και Πολίτης πέτυχαν καλάθια σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού. Πρωταγωνιστικό ρόλο από τα μέσα του δεκαλέπτου μέχρι και το τέλος του ματς είχε ο Τριτσάρης που κυριάρχησε σε επίθεση και αμυντικά ριμπάουντ.

Από την αρχή του 4ου δεκαλέπτου ο Δημήτρης Τζομάκας έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους “πιτσιρικάδες” Λάμπρου και Χατζηφιλίππου, οι οποίοι “άρπαξαν” την ευκαιρία και έβγαλαν όμορφες φάσεις σε άμυνα και επίθεση.

Η επιθετική πολυφωνία (4 παίχτες με διψήφιο αριθμό πόντων) στην επίθεση έκρινε σε σημαντικό βαθμό το παιχνίδι, ενώ μεγάλη εμφάνιση στο αμυντικό κομμάτι έκαναν οι Δρόσος, Πολίτης και Γεωργαδάκης.

*Εκτός 12αδας έμειναν Μανώλας, Καλαμπαλής και Ζώγας.

Δεκάλεπτα: 19-18, 30-39, 43-57, 53-79

Ιπποκράτης(Πλατέλλας): Χατζημάρκου 7(1), Μόσχος 9, Γούναρης 1, Τόρα 12(2), Παρβαντώνης 5(1), Μαλιούρας 19, Βουρλούμης, Κατσούβας

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Δρόσος Ζ. 5, Πολίτης 2, Λάμπρου 2, Τρύπας 14(3), Γεωργαδάκης 1, Τριτσάρης 19(3), Γκοράτσας 17(4), Τσατσούλης 4, Κολέσης, Χατζηγιακουμής 14(2), Χατζηφιλίππου, Αντωνόπουλος 1

Total Page Visits: 482 - Today Page Visits: 1