Α.Ε.Δικαίου-Ηρακλής 2000 54-58 (4η αγων. ανδρών 2018/2019)

Ήττα στο ντέρμπι με τον Ηρακλή 2000 με σκορ 54-58.

Στο 1ο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (13-15). Στα μέσα του 2ου, με το σκορ στο 26-26, υποθέσαμε σε αρκετά λάθη και με κακή άμυνα, επιτρέψαμε στους αντιπάλους να “τρέξουν” ένα επιμέρους σερί 2-17, και στο 26ο λεπτό βρεθήκαμε στο -15, με το σκορ ήταν 28-43. Στην συνέχεια με επιθετικές λύσεις από Θεοδωρόπουλο, Τριτσάρη και Χατζηγιακουμή, μειώσαμε στο σκορ για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο στο -11 (36-47).

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού μπήκαμε αρκετά δυνατά, καταφέραμε να φέρουμε το ματς “στα ίσα” και τα τελευταία λεπτά είχαν συναρπαστική εξέλιξη: με τρίποντο του Χατζηγιακουμή  το σκορ έγινε 47-49 (36΄) και με 2/2 βολές του Γεωργαδάκη 49-51 στο 37′. Όμως, στις επόμενες επιθέσεις κάποια λάθη των Δρόσου και Τριτσάρη δεν μας επέτρεψαν να περάσουμε μπροστά στο σκορ. Ο Γεωργαδάκης με φόλοου έκανε το 51-53 στο 38′ , στην επόμενη άμυνα ο Θεοδωρόπουλος έκανε κόψιμο, κέρδισε φάουλ αλλά είχε 0/2 βολές. Στο τελευταίο λεπτό και με το σκορ στο 51-55, ο Δρόσος έκανε λάθος πάσα και ο Χατζηγιακουμή είχε 0/2 τρίποντα, ενώ ο Τριτσάρης με 1/2 βολές έκανε το 54-57, 6” πριν την λήξη. Αμέσως μετά κάναμε φάουλ, οι αντίπαλοι είχαν 1/2 βολές (54-58), ενώ το καλάθι που πέτυχε ο Γεωργαδάκης ήταν εκπρόθεσμο.

Ο Δημήτρης Τζομάκας είχε σε άσχημη μέρα τα επιθετικά ατού του καθώς σήμερα ήμασταν πολύ άστοχοι (μόλις 47% στις βολές, 52% στα δίποντα, 13% στα τρίποντα), ενώ υποπέσαμε σε πολλά λάθη (18). Εκτός 12αδας ήταν οι Μανώλας , Σπανός , Ζωίδης, Τσιλιγκίρης, ενώ την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσουμε εκτός έδρας την Ακαδημία Καλύμνου.

Αυτή ήταν η 1η μας ήττα (κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος) από τον Ηρακλή 2000 από την σεζόν 2011/2012, όταν στις 11/11/2011 ηττηθήκαμε με σκορ 61-66 (με τον Δημήτρη Τζομάκα στον πάγκο της ομάδας της Καρδάμαινας), ενώ ήταν η 1η μας ήττα σε κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος από την 28/03/2015 (ήττα 86-58 από τον Ιπποκράτη)

Δεκάλεπτα: 13-15, 26-33, 36-47, 54-58

Α.Ε. Δικαίου( Τζομάκας): Νίκος Βασιλείου, Διονύσης Χατζηγιακουμής, Μιχ.Δρόσος 12(1), Θεοδωρόπουλος 14, Γεωργαδάκης 6, Τριτσάρης 10, Παρβαντώνης 2, Κοντός, Τζουρτζιώτης, Χατζηγιακουμής 10, Αντωνόπουλος  , Λώλος

Total Page Visits: 580 - Today Page Visits: 1