Α.Ε. Δικαίου – Ηρακλής 2000 62-59 (ανδρικό 2010/2011)

Την 6η φετινή νίκη (και 2η φέτος επί του Ηρακλή 2000) πέτυχε σήμερα το απόγευμα η ομάδα μας, νικώντας την ομάδα της Καρδάμαινας με σκορ 62-59. Ο Γιάννης Παπούλης ευτύχησε να έχει σε καλή βραδιά -σε άλλο ένα ματς- τους φετινούς….Διόσκουρους, Γιώργο Τρύπα και Γιάννη Αντωνόπουλο, οι οποίοι πέτυχαν τους 41 από τους 62 πόντους μας, αλλά έπαιξαν και πολύ καλή άμυνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για την ομάδα μας, πήραμε διαφορά που άγγιξε τους 9 πόντους (19-10) και το δεκάλεπτο έκλεισε με 21-15, με τον Κώστα Πολίτη να έχει σε αυτό το σημείο 6 πόντους και τον Γιώργο Τρύπα 9.

Στο 2ο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε τους +11 (26-15), αλλά στην συνέχεια κάποια λάθη στην επίθεση έδωσαν το δικαίωμα στους αντιπάλους να φτάσουν στο -1 (31-30). Επιθετικές λύσεις έδωσαν ο Γιώργος Μανώλας (αλλά και καλή άμυνα) και ο Παναγιώτης Γιάννου (στην 1η του φετινή εμφάνιση) και το ημίχρονο έκλεισε με εύστοχο 3ποντο του Τρύπα από τα 9 μέτρα, ακριβώς με την κόρνα της λήξης (37-31).

Ολο το 2ο ημίχρονο ήταν ντέρμπι, με τις 2 ομάδες πολύ κοντά στο σκορ και μεγάλο σασπένς στην διεκδίκηση της νίκης. Κολέσης (5), Τερζόγλου (4) και Αντωνόπουλος (5) “καθάρισαν” τα αμυντικά ριμπάουντ, αλλά πήραν και πολλά επιθετικά δίνοντας την δυνατότητα στην ομάδα μας για δευτερες και τρίτες επιθέσεις. Στα τελευταία -κρίσιμα- λεπτά του αγώνα ο Βασίλης Τερζόγλου πέτυχε 2 σημαντικά καλάθια, ενώ ο Γιώργος Τρύπας ευστόχησε σε όλες τις βολές που κέρδισε. Μάλιστα 40” πριν το τέλος ο Γιάννης Αντωνόπουλος πήρε 3 επιθετικά ριμπάουντ σε ισάριθμα άστοχα σουτ των συμπαικτών του (με το σκορ στο 61-59), ενώ κέρδισε και φαουλ 12” πριν το τέλος. Ευστόχησε σε 1 από τις 2 βολές διαμορφώνοντας το τελικό σκορ, ενώ οι αντίπαλοι ήταν άστοχοι σε 3ποντο επιχειρώντας να στείλουν το ματς στην παράταση….

Υ.Γ. Η νίκη της ομάδα μας δεν ήταν και το καλύτερο δώρο που θα μπορούσε να περιμένει ο αντίπαλος coach Τζομάκας, που σήμερα είχε τα γενέθλιά του ! Δεν πειράζει Δημήτρη, πάλι φίλοι είμαστε. Χιλιόχρονος και ότι επιθυμείς !!!!

Δεκάλεπτα : 21-15, 37-31, 53-48, 62-59

Α.Ε. Δικαίου (Παπούλης): Πολίτης 8(1) – (3/5 βολές, 1/3 2π., 1/5 3π., 2 ριμπ., 1 ασίστ, 1 λαθος), Τερζόγλου 4 (2/2 2π., 0/1 3π., 5 ριμπ., 1κοψ., 1κλεψ., 3 ασίστ), Τρύπας 24(2) – (10/12 βολές, 4/11 2π., 2/10 3π., 5 ριμπ, 1 λαθος), Αντωνόπουλος 17 (3/6 βολές, 7/10 2π., 10 ριμπ., 1 λάθος, 1 κλεψ, 1 ασιστ), Κολέσης (6 ριμπ), Μανώλας 3 (3/4 βολές, 0/2 2π., 0/1 3π., 2 ριμπ, 1 λαθος), Γιάννου 6(2) – (0/5 2π., 2/4 3π., 1 ριμπ, 1 λαθος), Δρόσος Μιχ. (1 ριμπ, 2 λαθη)

ΟΜΑΔΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ : 19/27 βολές, 14/39 2π., 5/21 3π., 21 αμ.ριμπ, 11 επιθ.ριμπ., 7 λαθη, 1 κοψ., 3 κλεψ., 5 ασιστ

Ηρακλής 2000(Τζομάκας): Κρωτήρης, Δάβος 2, Τάλαρος 3, Διακοπαναγιώτης 3(1), Σκαλτσογιάννης 4, Χατζησταμάτης 17(2), Αγρέλλης 6, Σανδαλής 13(3), Αυγουστής 8, Πασαρης 3, Μέρης

Total Page Visits: 552 - Today Page Visits: 1