Ακαδημία Καλύμνου-Α.Ε. Δικαίου 62-73(9η αγων. εφηβικού 2016/2017)

Την 6η φετινή νίκη πέτυχε η ομάδα μας, νικώντας στην Κάλυμνο την τοπική Ακαδημία με σκορ 62-73.

Η ομάδα μας δεν είχε καλή απόδοση -ίσως και επηρεασμένη από την απουσία του τραυματία Πέτρου Καραθωμά– και επέτρεψε στους αντιπάλους να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ στο 1ο ημίχρονο (29-31).

Στο 3ο δεκάλεπτο η…..απαράδεκτη άμυνά μας, μας έφερε μέχρι και στο -11 (54-43), για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο στο 54-45. Ομως, στην αρχή του 4ου μέρους μίλησε ο εγωισμός του πρωταθλητή, με τον….διαστημικό Μιχάλη Χατζηφιλίππου να πετυχαίνει 15 σερί πόντους και να “γυρίζει” το ματς ισοφαρίζοντας στο 58-58 ! Η ψυχολογία είχε αλλάξει πλέον στρατόπεδο και η κόρνα της λήξης μας βρήκε νικητές.

Ο Μιχάλης Χατζηφιλίππου με μια ακόμα μεγάλη εμφάνιση πέτυχε 44 πόντους, με τους Νίκο Σπανό και Βασίλη Τσάμπαλλα να δίνουν σημαντικές βοήθειες, με 12 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Η πρόκριση στο Final-4 (και την υπεράσπιση του τίτλου του πρωταθλητή) δεν είναι στο χέρι μας, μιας και την επόμενη -και τελευταία- αγωνιστική πρέπει η ΕΑΚΑ να κερδίσει στην Κάλυμνο τον Πανιώνιο Λέρου, με την ομάδα μας να παίρνει 20-0 το ματς με τον Ηρακλή 2000, καθώς η ομάδα της Καρδάμαινας έχει παραιτηθεί.

Το φετινό Final-4 θα γίνει ξανά στην Ρόδο, αυτή την φορά στο Βενετόκλειο, το Σαββατοκύριακο 25-26 Μαρτίου 2016/2017.

Δεκάλεπτα: 16-20, 29-31, 54-45, 62-73

Α.Ε. Δικαίου ( Τζομάκας): Ξενίκας, Βασιλείου, Ψωμαδάκης, Τσάμπαλλας Ι., Δρόσος Αντ. 2, Σπανός 12(1), Τσάμπαλλας Β. 14(1), Δανελλάκης, Χατζηφιλίππου 44(2), Κουτέας, Ματθαίος 1, Χριστοφής

Total Page Visits: 467 - Today Page Visits: 1