Α.Ε. Δικαίου – Αίολος Κεφάλου 85-60 (ανδρικό 2010/2011)

Το 2 στα 2 έκανε απόψε η ομάδα μας, νικώντας τον Αίολο Κεφάλου με 85-60. Το τελικό σκορ δεν αντιπροσωπεύει πλήρως την εικόνα του αγώνα και σίγουρα αδικεί την ομάδα της Κεφάλου, μιας και η -αμυντική- απόδοση της ομάδας μας ήταν κάκιστη. Πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, κακές αλληλοβοήθειες και γενικώς η κακή άμυνα έδωσε το δικαίωμα στους αντιπάλους να είναι κοντά στο σκορ για 3 δεκάλεπτα.

Στο ξεκίνημα του αγώνα δεχθήκαμε 3 σερί τρίποντα σε ισάριθμες επιθέσεις του Αιόλου, με αποτέλεσμα να βρεθούμε πίσω στο σκορ με 4-10. Η αντίδραση ήρθε -κυρίως- από τον Γιώργο Τρύπα που έβγαλε πολλούς αιφνιδιασμούς, και κάπως έτσι κλείσαμε το δεκάλεπτο με +2 (20-18). Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το 2ο δεκάλεπτο, με την ομάδα μας να πιέζει πολύ στην άμυνα και να βγάζει κι’αλλους αιφνιδιασμούς και κάπως έτσι η διαφορά έφτασε το +17 (37-20). Κάπου εκεί όμως, οι…κακές συνήθειες του 1ου δεκαλέπτου έκαναν την εμφάνισή τους, και με ένα σερί 0-6 το ημίχρονο έκλεισε στο +11 (37-26).

Στην αρχή του 3ου δεκαλέπτου είχαμε ένα πολύ άσχημο συμβάν : σε μια διεκδίκηση της μπάλας ο Δημήτρης Καλαμπόκης δέχθηκε φάουλ και έπεσε στο παρκέ κρατώντας το γόνατό του. Δυστυχώς οι προβλέψεις κάνουν λόγο για μεγάλο διάστημα αποθεραπείας και κατά πάσα πιθανότητα το σημερινό ήταν το τελευταίο του παιχνίδι για φέτος….

Η άμυνά μας συνέχισε να μην είναι καλή και με το σκορ στο 55-52, ανέλαβαν δράση ο Γιώργος Τρύπας με ατομικές προσπάθειες, αλλά και με όμορφες συνεργασίες με τον Γιάννη Αντωνόπουλο. Πολύτιμες επιθετικές βοήθειες έδωσε και ο Γιώργος Μανώλας, ο οποίος με 11 πόντους ισοφάρισε την 2η καλύτερη επιθετική επίδοση με την φανέλα της ομάδας μας (1η φορά πέρυσι 19 Δεκεμβρίου με αντίπαλο την Αναγέννηση Ρόδου).

Η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους, με τον Γιάννη Παπούλη να δίνει χρόνο συμμετοχής και στους “μικρούς”, Νίκο Καλή και Ηλία Ζωίδη.

Υ.Γ. Απόντες σήμερα ήταν ο Βαγγέλης Τσιαφίτσας (θλάση στην γάμπα) και ο Κώστας Πολίτης (σήμερα ήταν….αντίπαλος κόουτς)

Δεκάλεπτα : 20-18, 37-26, 51-43, 85-60

Α.Ε Δικαίου (Παπούλης) :Ζωίδης 4, Μάμος 1, Τερζόγλου 8, Τρύπας 34(1), Αντωνόπουλος 15, Δρόσος 7(1), Μανώλας 11, Καλής, Αμοιρίδης 1, Καλαμπόκης 2, Κολέσης 2

Αίολος Κεφάλου (Πολίτης): Μπέζας, Παντελής, Σάζαλης Α., Σάζαλης Δ., Παπαντωνίου Ν., Παπαντωνίου Β.,Παπαντωνίου Ε., Παπουλάκος, Τσατσακλάς, Αυγερινόπουλος, Μάμαλης, Κωστόπουλος

Total Page Visits: 589 - Today Page Visits: 1