Α.Ε. Δικαίου – Αγιοι Θεόδωροι 56-61 (3η αγωνιστική ανδρικού Β’ φάσης 2013/2014)

Την 1η της φετινή ήττα γνώρισε σήμερα η ομάδα μας, χάνοντας από τους Αγ.Θεοδώρους με σκορ 56-61.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με σουτ 3π. του Γιώργου Τρύπα, αλλά γρήγορα το 3-0 έγινε 3-13 με πολύ κακή άμυνα, με τον Παντελή Τριτσάρη χρεωμένο με 3 φάουλ (ξανάπαιξε στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου) και τον Νώντα Γκοράτσα με 2 φάουλ. Ομως, μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου ισορροπήσαμε το παιχνίδι, με λύσεις από τον πάγκο (Πολίτης, Τσατσούλης) και με 2 “κολλητά” 3ποντα του Γιώργου Χατζηγιακουμή κάναμε το 15-17.

Στο 2ο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Γεωργαδάκη και Καλαμπαλή. Ομως, με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου ο Γιάννης Γεωργαδάκης υπέστη διάστρεμμα και αποχώρησε, στερώντας στον Δημήτρη Τζομάκα μια πολύτιμη λύση. Ακριβώς με την λήξη του 3ου δεκαλέπτου, με το σκορ στο 43-43, ο Αγγελος Καλαμπαλής κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για 3ποντο, αλλά ευστόχησε μόνο στην 1, κάνοντας το 44-43.

Στο 4ο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήρε “φωτιά” !!!! Οι αντίπαλοι πήραν μια διαφορά 5π. (46-51) με 6’30” για την λήξη. Σε εκείνο το σημείο αποβλήθηκε με 5ο φάουλ ο Παντελής Τριτσάρης, αλλά “μίλησε” ο Γιώργος Τρύπας, που με 5 σερί πόντους (3π. και 2π.) έβαλε την ομάδα μας μπροστά στο σκορ με 54-53! Όμως, στα τελευταία 2 λεπτά δεν είχαμε καλές επιθετικές επιλογές και οι αντίπαλοι κράτησαν το ροζ φύλλο αγώνα, πετυχαίνοντας τους 7 τελευταίους τους πόντους με βολές….

*Κατάμεστο ήταν σήμερα το κλειστό (πάνω από 300 άτομα), με τις μικρές τσιρλιντερς του Πολιτιστικού συλλόγου “Απελλής” που χόρεψαν και σήμερα (φώτο παρακάτω) να καταχειροκροτούνται από το κοινό.

**Ο τυχερός της σημερινής κλήρωσης, ήταν ο κ.Μιχάλης Μαλάκωνας που κέρδισε έναν εκτυπωτή (φώτο).

***Οι φετινοί 3 πρώτοι σκόρερς της ομάδα μας (Τρύπας, Γκοράτσας, Χατζηγιακουμής ), σήμερα εκτέλεσαν ΜΗΔΕΝ βολές…..

Δεκάλεπτα: 15-17, 32-33, 44-43, 56-61

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Δρόσος Ζ. 1, Πολίτης 4, Τρύπας 10(2), Γεωργαδάκης 6, Τριτσάρης 1, Γκοράτσας 13(3), Τσατσούλης 2, Καλαμπαλής9(1),  Χατζηγιακουμής 10(2), Ζώγας

Αγ.Θεόδωροι (Παπακώστας): Βογιατζής 14(1), Ξυπολιτάς 2, Βλαχοδήμος 2, Αυγενικός 12(2), Σιώκος, Σκορδάλης, Κούρος 9, Γκογκίδης 22(3)

Total Page Visits: 481 - Today Page Visits: 2