Α.Ε. Δικαίου-Ιπποκράτης 60-79 (2η αγωνιστική – ανδρικό 2014/2015)

Την πρώτη φετινή ήττα γνώρισε η ομάδα μας, χάνοντας από τον Ιπποκράτη 60-79.

Σε ένα -σχεδόν- κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο, ήμασταν ανώτεροι για 30 λεπτά, αλλά ένα…καταστροφικό 5λεπτο στα μέσα του 3ου δεκαλέπτου ήταν αρκετό….

Η αρχική 5αδα ήταν Τριτσάρης Π. , Τρύπας ,Γεωργαδάκης , Δρόσος και Χατζηγιακουμής .Πολύ καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση έβαλαν στην θέση του “οδηγού” την ομάδα μας και προηγηθήκαμε 16-7 στο 6′ & 18-7 στο 8′, μέχρι το 22-17 του δεκαλέπτου. Σε αυτό το σημείο με 2 φάουλ είχαν χρεωθεί Τριτσάρης Π. ,Γεωργαδάκης , Δρόσος και Χατζηγιακουμής , με τους αντιπάλους να τα περιμένουν -σχεδόν- όλα από τους έμπειρους Ασημακόπουλο και Τσότσο.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Δημήτρης Τζομάκας  έριξε στο παιχνίδι τους πιτσιρικάδες ΧατζηφιλίππουΛάμπρου  και στο 12′ το σκορ ήταν 28-20, ενώ στο 17′ 35-28. Γεωργαδάκης και Δρόσος  έκαναν εξαιρετική δουλειά στην άμυνα, αλλά ο -προερχόμενος από ίωση- Δρόσος  χρεώθηκε με το 3ο του φάουλ. Έτσι, το ημίχρονο βρήκε την ομάδα μας μπροστά στο σκορ 40-33.

Με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου κάποια αδικαιολόγητα λάθη και η αστοχία μας (39% στα 2π. και μόλις 19% στα 3π.) έδωσε την δυνατότητα στους αντιπάλους να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 43-44 στο 24′. Τα πολλά λάθη είχαν σαν αποτέλεσμα μόλις μέσα σε 2′ να δεχθούμε ένα σερί 0-11 και το σκορ από 43-42 έγινε 43-53, με τον Γιάννη Γεωργαδάκη να χρεώνεται με το 4ο του φάουλ. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 50-59 και στο 4ο δεν άλλαξαν πολλά μέχρι το τελικό 60-79.

Εκτός 12αδας έμειναν: Κοντογιάννης , Μανώλας, Κολέσης, Αντωνόπουλος

Δεκάλεπτα: 22-17, 40-33, 50-59, 60-79

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Δρόσος Ζ. 17(1), Χατζηφιλίππου , Τρύπας 12, Γεωργαδάκης 7, Τριτσάρης Π. 3, Λάμπρου 4(1), Τριτσάρης Αντ., Τσατσούλης 3, Χατζηγιακουμής 11(3), Ζώγας 3

Total Page Visits: 406 - Today Page Visits: 1