Α.Ε Δικαίου Κω – ΑΟΚ Χαλάνδρι 53-55 (6η αγωνιστική Γ’ Εθνικής – 3ος όμιλος)

Την χειρότερη φετινή εμφάνιση έκανε σήμερα η ομάδα μας, γνωρίζοντας την ήττα από τον ΑΟΚ Χαλάνδρι με 53-55.

Από την αρχή του αγώνα τα άστοχα σουτ και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, “πόνεσαν” την ομάδα μας και βρεθήκαμε να κυνηγάμε στο σκορ. Η είσοδος του Νίκου Καλή ισορρόπησε για λίγο την κατάσταση στα ριμπάουντ (ο Νίκος μάζεψε συνολικά 7), για να κλείσει το δεκάλεπτο στο -3 (10-13) με εντυπωσιακό φόλοου του Πέτρου Λάμπρου.

Στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου, δύο συνεχόμενα τρίποντα του Δημήτρη Βάση και του Μιχάλη Δρόσου, μας έφεραν μπροστά με +3 (16-13) , αλλά στην συνέχεια οι κακές επιθετικές επιλογές, δεν μας επέτρεψαν να ξεφύγουμε κι’ άλλο στο σκορ.

Το 3ο ήταν κακό ποιοτικά, ενώ στην αρχή του 4ου μέρους οι αντίπαλοι προηγήθηκαν με 44-49 και 49-54 στο 39′.  Ο Βάση έκανε το 51-54 και ο Παντελής Τριτσάρης με 2/2 βολές το 53-54, μόλις 44” πριν την λήξη. Η επόμενη άμυνα ήταν καλή για την ομάδα μας, αλλά στην επίθεση ο Γιώργος Τρυπας αστόχησε σε τρίποντο στα 4’’. Αμέσως κάναμε φάουλ, οι αντίπαλοι με 1/2 βολές έκαναν το 53-55, αλλά στον υπολοιπόμενο χρόνο δεν καταφέραμε να σκοράρουμε.

Την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζουμε εκτός έδρας τον ΑΟ Μυκόνου (Κυριακή 28/11/2021 ώρα 20:30).

Υ.Γ. Πριν την έναρξη του παιχνιδιού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη της Βάσως Μπεσκάκη.

Δεκάλεπτα: 10-13, 28-30, 42-43, 53-55

Διαιτητές: Αγγελής, Βάγγαλης

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας- Παπούλης): Κανενόπουλος, Βάση 9(1) , Δρόσος Μιχ.  3(1), Τρύπας  9(1), Γεωργαδάκης, Τριτσάρης 11  Παρβαντώνης   1 , Καλής    , Δρόσος Πασχ 2  , Λάμπρου  8(1), Καραθωμάς  , Χατζησταμάτης 10(2)

Α.Ο.Κ. ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Στεφανάκης): Αθανασιάδης, Πασχαλίδης 11, Ανδρουλάκης 6(1), Δημητριάδης 6, Αμπελάς 3(1), Δεμέναγας 8(1), Μωραΐτης 3, Φωτόπουλος 19(3)