Α.Ε. Δικαίου-Ηρακλής 2000 77-49 (4η αγωνιστική – ανδρικό 2014/2015)

Εύκολη νίκη για την ομάδα μας σήμερα απέναντι στον Ηρακλή 2000, με σκορ 77-49.

Η αρχική 5αδα του Δημήτρη Τζομάκα ήταν οι Δρόσος Ζ. ,  Τρύπας , Γεωργαδάκης , Τριτσάρης Π.  &  Τσατσούλης . Μπορεί οι αντίπαλοι να πέτυχαν το 1ο καλάθι του αγώνα (0-2), αλλά με ένα δικό μας σερί 10-0, το σκορ έγινε 10-2 στο 3΄. Μεγάλος πρωταγωνιστής στο 1ο δεκάλεπτο, ήταν ο Γιώργος Τρύπας  που πέτυχε τους 12 από τους 23 πόντους μας! Η διαφορά συνεχώς αυξανόταν, μέχρι το 46-20 του ημιχρόνου, με τον Τρύπα  να έχει πετύχει 21π. !

Οι αντίπαλοι δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να αντιδράσουν, με το ροζ φύλλο αγώνα να καταλήγει εύκολα στα χέρια του Δημήτρη Τζομάκα .

Στα θετικά του αγώνα, το ντεμπούτο του 15χρονου Βασίλη Τσάμπαλλα  με το ανδρικό μας, το οποίο μάλιστα συνδυάστηκε με τους πρώτους του πόντους ! Φυσικά, στα αποδυτήρια δεν γλίτωσε το….καθιερωμένο μπουγέλωμα !!! Ο Βασίλης ήταν ο 4ος “πιτσιρικάς” στην σημερινή 12αδα (Τσάμπαλλας Β. , Χατζηφιλίππου , Λάμπρου, Κοντογιάννης)

Στα αρνητικά οι πολλές άστοχες βολές (21/40, μόλις 53%), αλλά και ο τραυματισμός του Αντώνη Τριτσάρη στο φρύδι (“τράκαρε” με τον Νασταχανίδη), ακριβώς με την λήξη του παιχνιδιού. Αφού του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες, μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο όπου πήρε “παράσημα” 4 ράμματα….Περαστικά Αντώνη.

Εκτός 12αδας έμειναν Αντωνόπουλος και Ζώγας.

Δεκάλεπτα: 23-10, 46-20, 60-38, 77-49

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Δρόσος Ζ. 11(2), Τσάμπαλλας Β.  2, Χατζηφιλίππου 3(1), Τρύπας 27(5), Γεωργαδάκης 5, Τριτσάρης Π. 14(2), Λάμπρου, Τριτσάρης Αντ., Τσατσούλης 2, Χατζηγιακουμής 9(1), Σοφός 3(1), Κοντογιάννης 1

Total Page Visits: 473 - Today Page Visits: 1