Α.Ε Δικαίου Κω – Ελευθερία Μοσχάτου 70-60 (12η αγωνιστική Γ’ Εθνικής – 3ος όμιλος)

Χωρίς Χρύση από το 1ο παιχνίδι της χρονιάς. Χωρίς τους τραυματίες Γεωργαδάκη, Τρύπα στην 12αδα . Με τον Μιχάλη Δρόσο να τραυματίζεται μόλις στο 6ο λεπτό…..

Κι όμως, τίποτα από όλα αυτά δεν στάθηκε εμπόδιο για τους παίχτες του Γιάννη Παπούλη -στο ντεμπούτο του- στον δρόμο για το ροζ φύλλο αγώνα !  Με αποφασιστικότητα, ομαδικότητα και πάθος, η νίκη ήταν μονόδρομος και ξεπερνώντας όλα τα προβλήματα κάναμε το 2/2 απέναντι στην Ελευθερία Μοσχάτου !

Το ξεκίνημα του αγώνα με σερί 10-0, έδειξε την αποφασιστικότητα της ομάδας μας για την νίκη. Χατζηγιακουμής και Τριτσάρης οδηγούσαν την επίθεση, η άμυνα “τσάκιζε” κόκκαλα, και αν έλειπε ο τραυματισμός του Μιχάλη Δρόσου, θα μιλούσαμε για το τέλειο δεκάλεπτο ! Αυτό φάνηκε να μας επηρεάζει, υποπέσαμε σε 5…απίθανα λάθη και οι αντίπαλοι μείωσαν σε 16-15.  Λάμπρου και Παρβαντώνης πήραν την σκυτάλη στην επίθεση, ενώ το 5ο (!!!) τρίποντο του Χατζηγιακουμή και καλάθι του Δημήτρη Βάση έκαναν το σκορ 28-21, για να κλείσει το ημίχρονο στο 28-25.

Στην αρχή του 3ου δεκαλέπτου, ο Λάμπρου με 3ποντο και φάουλ έκανε το 37-25, με 3π. του Παρβαντώνη το σκορ έγινε 40-25 στο 23′ , και 43-26 με 3 βολές του ιδίου (φάουλ & τεχνική ποινή). Με καλάθι του Χατζησταμάτη σημειώθηκε η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα (με +18 , 45-27). Όμως, σε εκείνο το σημείο έγινε μια καθοριστική φάση : ο Τριτσάρης έκανε καθαρό κόψιμο σε προσπάθεια του Παπαγεωργίου, όμως οι διαιτητές καταλόγισαν φάουλ ! Ο πάγκος μας δέχθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και με 4/4 βολές το σκορ μειώθηκε στο 47-34.  Με ένα σερί 2-7 οι αντίπαλοι μείωσαν στο 49-41 για να κλείσει το δεκάλεπτο μόλις στο +4 (51-47).

Το 51-49 με το ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, έγινε 57-49 με πρωταγωνιστές τους Παρβαντώνη & Χατζησταμάτη και στην συνέχεια η ευστοχία του Βάση στις βολές μας έφερε ξανά στο +9 (65-56). Μόλις 1’20” πριν το τέλος και με το σκορ στο 65-60 οι αντίπαλοι φάνηκαν πάλι απειλητικοί , αλλά δυο καλές άμυνες και το καλάθι του Καραθωμά, “κλείδωσαν” την νίκη !

Τριτσάρης (12 ριμπάουντ και τρομερή άμυνα), Παρβαντώνης (17 πόντοι), Χατζηγιακουμής (15πόντοι), οι καλύτεροι της ομάδας μας, χωρίς όμως να υστερήσει κάποιος , ενώ το ντεμπούτο έκανε με τη φανέλα της ομάδας μας έκανε ο Οδυσσέας Χλαπάνης.

Δεκάλεπτα: 15-5, 28-25, 51-47, 70-60

Διαιτητές: Φάκαρος- Ευφραιμίδης

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Παπούλης):  Δημήτρης Βάση 7, Μιχάλης  Δρόσος  ,   Παντελής Τριτσάρης 6,  Λευτέρης Παρβαντώνης  17(2), Οδυσσέας Χλαπάνης 1 ,  Γιώργος Χατζηγιακουμής  15(5), Νίκος Καλής  ,  Πασχάλης Δρόσος  ,  Πέτρος Λάμπρου  10(1), Πέτρος Καραθωμάς 4, Αντώνης Χατζησταμάτης 10(1)

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Σίμος): Κρεμαστούλης 13(4), Παπαγεωργίου 14(1), Παφλιάς 1, Δέλλιος 5, Γιαμπάνης 18(1), Κωνσταντινάκος 2, Βασιλόπουλος 3, Κιούσης 2, Πετράς, Κολοφώτης 2