Ε.Α.ΚΑ-Α.Ε. Δικαίου 53-77 (5η αγωνιστική ανδρικό 2015/2016)

Με νίκη έκλεισε τον 1ο γύρο του πρωταθλήματος η ομάδα μας, νικώντας 53-77 την Ε.Α.ΚΑ στην Κάλυμνο.

Το 5/5 στο φετινό πρωτάθλημα ήρθε χωρίς να αντιμετωπίσουμε ιδιαίτερα προβλήματα, μιας και πήραμε από την αρχή του αγώνα διαφορά στο σκορ που συνεχώς ανέβαινε. Η αρχική 5αδα (Τρύπας , Τριτσάρης , Γεωργαδάκης, Χατζηγιακουμής και Παρβαντώνης) προσπάθησε να….προσαρμοστεί στο γλιστερό δάπεδο του γηπέδου (γνωστό χρόνιο πρόβλημα) και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 10-14.

Στο 2ο δεκάλεπτο, αυξήσαμε την διαφορά στο σκορ, με τον Παντελή Τριτσάρη να κυριαρχεί στα ριμπάουντ (ήδη στο 15ο λεπτό είχε μαζέψει 10 “σκουπίδια”) και τους ΤρύπαΧατζηγιακουμή να “εκτελούν” στην επίθεση. Το ημίχρονο έκλεισε στο +18 (19-37) και τον Τριτσάρη να έχει ήδη double-double (10 πόντοι + 11 ριμπάουντ).

Στο 2ο ημίχρονο η διαφορά παράμενε σταθερά στο +20, και με πρώτους σκορερ τον Γιώργο Τρύπα (23 πόντοι), τον Γιώργο Χατζηγιακουμή (21 πόντοι) και τον Παντελή Τριτσάρη σε ρόλο…..ελεγκτή εναέριας κυκλοφορίας (17 ριμπάουντ & 16 πόντους) κλείσαμε με νίκη το 2015.

Εκτός 12αδας ήταν ο Γιώργος Μανώλας, ο τραυματίας Χατζηφιλίππου και ο -στρατευμένος- Ζαφείρης Δρόσος

Δεκάλεπτα: 10-14, 19-37, 41-60, 53-77

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας):  Τσάμπαλλας, Τρύπας 23(3), Γεωργαδάκης 2, Τριτσάρης Π. 16(1), Λάμπρου 2, Παρβαντώνης 7(1), Παμπρής 4, Κατσούβας 2, Σπανός,  Κοντογιάννης, Χατζηγιακουμής 21(1)

Total Page Visits: 418 - Today Page Visits: 1