f-4 ανδρών 2018/2019 – ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΞΑΝΑ !!!!!

Α.Ε.Δικαίου-Ηρακλής 2000 59-46(τελικός f-4 ανδρών 2018/2019)

Κυριακή, 14 Απριλίου 2019

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΞΑΝΑ !!!!!

Για δεύτερη φορά στην ιστορία μας (μετά την σεζόν 2015/2016) κατακτήσαμε τον τίτλο στο ανδρικό πρωτάθλημα, κερδίζοντας τον Ηρακλή 2000 με 59-46, στον μεγάλο τελικό του Final-4 (στον Κωακό “εμφύλιο”) !!!!

Στο 1ο δεκάλεπτο το ματς ήταν ισορροπημένο, αλλά στην συνέχεια πήραμε μια μικρή διαφορά (+9) με σκορ 31-22 στο ημίχρονο. Στην συνέχεια αυξήσαμε την πίεση στην άμυνα και προηγηθήκαμε με +18 (52-34) στην αρχή του 4ου δεκάλεπτου, δείχνοντας πως πολύ δύσκολα θα χαθεί αυτός ο τελικός !

Το μυστικό για τη νίκη τίτλου, ήταν η άμυνα πάνω σε Χατζησταμάτη, Σκούφη και Γκοράτσα, από Δρόσο, Θεοδωρόπουλο, Γεωργαδάκη , Παρβαντώνη  και Κοντό και έτσι θα εκπροσωπήσουμε τα Δωδεκάνησα στα μπαράζ ανόδου (είναι πιθανό να γίνουν στη Νάξο), που θα διεξαχθούν από 26 έως 30 Ιουνίου για μία θέση στον 2ο όμιλο νότου της Γ’ Εθνικής.

Δεκάλεπτα: 14-15, 31-22, 50-34, 59-46

Α.Ε. Δικαίου ( Τζομάκας): Σπανός Νίκος, Βασιλείου Νίκος, Δρόσος Μιχ. 17(3)  , Θεοδωρόπουλος 15  , Γεωργαδάκης 5(1),  Τριτσάρης   8, Παρβαντώνης 9(1), Κοντός Απ.,  Χατζηγιακουμής Γ. 5(1), Τζουρτζιώτης , Χατζηγιακουμής Δ.  ,   Αντωνόπουλος

Α.Ε.Δικαίου-Ροδίων Αθλησις 62-49 (ημιτελικός f-4 ανδρών 2018/2019)

Σάββατο, 13 Απριλίου 2019

Νίκη στον ημιτελικό του Final-4 απέναντι στο Ροδίων Άθλησις και πρόκριση στον αυριανό μεγάλο τελικό για την ομάδα μας !

Χωρίς να πιάσουμε καλή απόδοση -ίσως η χειρότερη φετινή μας εμφάνιση-, καταφέραμε να πάρουμε την πρόκριση στον τελικό και αύριο θα διεκδικήσουμε τον 2ο τίτλο της ιστορίας μας, μετά το πρωτάθλημα της σεζόν 2015/2016.

Στο σημερινό ματς ήμασταν άστοχοι στην αρχή και δεν μπορούσαμε να ξεφύγουμε στο σκορ. Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου πιέζοντας περισσότερο στην άμυνα πήραμε “κεφάλι” στο σκορ και κατακτήσαμε δίκαια το ροζ φύλλο αγώνα και την πρόκριση στον αυριανό τελικό.

* Μελανό σημείο του παιχνιδιού, ο τραυματισμός του Στέργιου Λώλου (του βγήκε ο ώμος), στην αρχή του 2ου δεκαλέπτου με το σκορ στο 16-19. Ο Στέργιος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για ανάταξη και του τοποθετήθηκε νάρθηκας. Περαστικά Στέργιο !

Δεκάλεπτα: 16-15, 28-30, 48-39, 62-49

Α.Ε. Δικαίου ( Τζομάκας): Σπανός Νίκος, Βασιλείου Νίκος, Δρόσος Μιχ. 19(5), Θεοδωρόπουλος 10, Γεωργαδάκης ,  Τριτσάρης 12(2), Παρβαντώνης 6(1), Κοντός Απ.,  Λώλος Στ.,  Χατζηγιακουμής Γ.  15(2), Τζουρτζιώτης , Αντωνόπουλος

Total Page Visits: 598 - Today Page Visits: 1