Final-4 ανδρών 2017/2018

Την 4η θέση πήρε η ομάδα μας στο Final-4 ανδρών, που έγινε στο -νέο- κλειστό γυμναστήριο της Καλλιθέας στην Ρόδο.

Οι απουσίες των Παμπρή, Χατζηφιλίππου, Τζουρτζιώτη και Χατζηγιακουμή ήταν πολύ σημαντικές για την ομάδα μας, η οποία είχε 2 άσχημα παιχνίδια στο Final-4.

Στον ημιτελικό του Σαββάτου απέναντι στον Διαγόρα, ξεκινήσαμε πολύ άσχημα και βρεθήκαμε πίσω στο σκορ 0-11, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 10-20. Στα μέσα του 2ου δεκαλέπτου βρεθήκαμε στο -17 (10-27) και κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση : με κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Παρβαντώνη , μειώσαμε στο 22-31 στο ημίχρονο και με ένα μεγάλο σερί 11-0 στο 3ο, καταφέραμε να ισοφαρίσουμε σε 39-39. Ομως, σε εκείνο το σημείο ένα κρίσιμο διαιτητικό λάθος (ο αντίπαλος σέντερ πάτησε καθαρά την βασική γραμμή του γηπεδου, δεν σφυρίχτηκε τίποτα και δεχθήκαμε 3ποντο) και το δεκάλεπτο έκλεισε στο -3 (39-42).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο παίξαμε κακή άμυνα και οι αντίπαλοι πήραν την νίκη-πρόκριση στον μεγάλο τελικό. Μάλιστα, στο τέλος του αγώνα ο Νίκος Καλής υπέστη διάστρεμμα στον δεξί αστράγαλο, με αποτέλεσμα να τεθεί και αυτός νοκ-άουτ

Δεκάλεπτα: 10-20, 22-31, 39-42, 51-63

Α.Ε. Δικαίου( Τζομάκας): Δρόσος 7(1), Κοντός, ΜανώλαςΓεωργαδάκης 2, Τριτσάρης 6(1), Σπανός , Τσιλιγκίρης 3, Παρβαντώνης 28(6), Αντωνόπουλος  2, Καλής 3

Στον μικρό τελικό απέναντι στον Ηρακλή 2000, οι παίχτες του Δημήτρη Τζομάκα παρουσιάστηκαν αρκετά κουρασμένοι -από την προσπάθεια του ημιτελικού- και ηττηθήκαμε με 53-58. Αυτή ήταν και η 1η ήττα της ομάδας μας από τον Ηρακλή 2000 μετά το 2011 (Α.Ε.Δικαίου- Ηρακλής 2000  61 – 66 11-11-2011).

Σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, στο τέλος οι αντίπαλοι ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν μια δίκαιη νίκη.

Δεκάλεπτα: 17-18, 30-30, 43-46, 53-58

Α.Ε. Δικαίου( Τζομάκας): Δρόσος 13(1), Κοντός, ΜανώλαςΓεωργαδάκης 8(2), Τριτσάρης 18(2), Σπανός , Τσιλιγκίρης 4, Παρβαντώνης 10(1), Αντωνόπουλος

Total Page Visits: 575 - Today Page Visits: 1