final-4 κορασίδων 2018/2019

Ιπποκράτης-Α.Ε. Δικαίου 56-34(τελικος final-4 κορασίδων 2018/2019)

Κυριακή, 31 Μαρτίου 2019

Ηττα για την ομάδα μας στον μεγάλο τελικό του final-4, από τον Ιπποκράτη με 56-34

Τα κορίτσια του Δημήτρη Τζομάκα, εχοντας κάνει υπερπροσπάθεια στον χτεσινό ημιτελικό απέναντι στον Ιαλυσο, ξεκίνησαν άσχημα το παιχνίδι και βρεθήκαμε πίσω στο δεκάλεπτο 16-5.

Στο 2ο δεκάλεπτο ισορροπήσαμε το παιχνίδι, αλλά χωρίς να καταφέρουμε να μειώσουμε στο σκορ. Στην αρχή του 3ου κάναμε αρκετά λάθη, επιτρέποντας στους αντιπάλους να ξεφύγουν στο σκορ (48-26), και στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το 4ο δεκάλεπτο.

Το κλειστό γυμναστήριο ήταν κατάμεστο από μικρούς και μεγάλους φιλάθλους των δύο ομάδων του νησιού μας, οι οποίοι χειροκρότησαν τις προσπάθειες των αθλητριών, καθώς και τους πανηγυρισμούς της ομάδας του Ιπποκράτη που δίκαια κατέκτησε το φετινό πρωτάθλημα.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα κορίτσια μας και στον προπονητή μας, Δημήτρη Τζομάκα, για την προσπάθειά τους όλη την αγωνιστική περίοδο και την κατάκτηση της 2ης θέσης στα Δωδεκάνησα, κάνοντας περήφανους το Διοικητικό Συμβούλιο και όλους τους φίλους της ομάδας μας!!!!

Υ.Γ. Μετά την λήξη του αγώνα, τις απονομές έκαναν στον 4ο Διαγορα η πρόεδρος της ομάδας μας Αγγελική Προύζου, στον 3ο Ιαλυσο ο Νίκος Ιερομνημων (μέλος Τ.Ε. ΕΟΚ), στην ομάδα μας ο γραμματέας του Ιπποκράτη Νίκος Χατζηδιαμαντης και στον 1ο Ιπποκράτη ο αντιδήμαρχος Κω Μιχάλης Χατζηκαλυμνιος.

ΟΙ SCORERS ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Δεκάλεπτα: 16-5, 27-15, 48-26, 56-34

Α.Ε. Δικαίου( Τζομάκας): Μαριέττα Πιτταρά  4, Δρόσου Στεργία  10(1),   Χατζηδαυίδ Ανθή 2, Σκαρτάδου Θεοδώρα, Παναγιωτοπούλου Δήμητρα  2, Χατζηκαλύμνιου Μαίρη   4 , Ψαρού Τάνια 3, Πάντου Φωτεινή 2 , Σπυρου Ελευθερία, Γκούτρα B.,  Μαλάι Α., Τσαούση B.  7

ΓΑΣ Ιαλυσος-Α.Ε. Δικαίου 39-40(ημιτελικος final-4 κορασίδων 2018/2019)

Σάββατο, 30 Μαρτίου 2019

Μεγάλη νίκη για την ομάδα μας και πρόκριση στον μεγάλο τελικό του final-4!!!!!

Στην αρχή του αγώνα τα κορίτσια του Δημήτρη Τζομάκα, παίζοντας καλή άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση, προηγήθηκαν με 16-5 στο δεκάλεπτο. Όμως, πίστεψαν πως το παιχνίδι τελειώνει στο 10′ και όχι στο 40′, και άρχισαν οι “τραβηγμένες” επιθέσεις και η άμυνα άρχισε “να μπάζει”….. Αποτέλεσμα, οι αντίπαλοι να τρέξουν ένα μεγάλο σερί 0-18, να μας αφήσουν άποντους για ένα ολόκληρο δεκάλεπτο και να βρεθούμε πίσω στο ημίχρονο με 16-23….

Οι φωνές του Δημήτρη Τζομάκα στην ανάπαυλα φάνηκε να πιάνουν τόπο, μιας και μειώσαμε στο σκορ και το ματς πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το τέλος. Η αλήθεια είναι πως τα κορίτσια ήταν εξαιρετικά άστοχες σε πολλά λέι απ, χάνοντας έτσι την ευκαιρία για εύκολους πόντους.  Οι βολές της Ψαρού και δύο τρίποντα της Τσαούση μας κράτησαν στην επίθεση, ενώ 50” πριν το τέλος η Ψαρού με δίποντο έκανε το 40-39. Στην συνέχεια “βγάλαμε” δύο καλές αμυνες,αλλά συνεχόμενα άστοχα λέι απ από Χατζηκαλυμνιου, Πιτταρά, Ψαρού και Παναγιωτοπούλου δεν μας επέτρεψαν μια πιο εύκολη νίκη στο τέλος.

Καρδιές πήγαν να σπάσουν σε ένα παιχνίδι γεμάτο σασπένς και συνεχής εναλλαγές στο σκορ, αλλά στο τέλος καταφέραμε να πανηγυρίσουμε την πρόκριση στον αυριανό τελικό (13:00) απέναντι στον Ιπποκράτη.

Δεκάλεπτα: 16-5, 16-23, 28-30, 40-39

Α.Ε. Δικαίου( Τζομάκας): Μαριέττα Πιτταρά  , Δρόσου Στεργία  8(2),   Χατζηδαυίδ Ανθή 2, Σκαρτάδου Θεοδώρα, Παναγιωτοπούλου Δήμητρα  2, Χατζηκαλύμνιου Μαίρη   2 , Ψαρού Τάνια 12, Πάντου Φωτεινή , Σπυρου Ελευθερία, Γκούτρα B.,  Μαλάι Α., Τσαούση B.  14(2)

Total Page Visits: 651 - Today Page Visits: 2