Ιπποκράτης – Α.Ε.Δικαίου 54-70 (2η αγων. ανδρών 2022/2023)

Την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα μας, με σκορ 54-70 επί του Ιπποκράτη.

Οι παίχτες του Δημήτρη Τζομάκα ξεκίνησαν πολύ δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν 14-0, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +11 (7-18). Όμως, στην συνέχεια η μεγάλη αστοχία και η κακή άμυνα, έδωσαν το δικαίωμα στους αντιπάλους να μειώσουν στο 26-28 του ημιχρόνου.

Με πολυφωνία στο σκοράρισμα (Τριτσαρης 10, Χλαπάνης 6, Λάμπρου 4), καλύτερη άμυνα, πιο σοβαρές επιλογές και τον Χλαπάνη να δίνει λύσεις στο πρόβλημα του ριμπάουντ, το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο +16 (38-54).

Στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου η διαφορά πήγε στο +20 (42-62) με τρίποντο του Νίκου Σπανού και στο +22 (46-68) με αιφνιδιασμό του Λάμπρου, με το υπόλοιπο του παιχνιδιού να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα. Πρώτοι σκόρερ σήμερα ο Παντελής Τριτσαρης και ο Πέτρος Λάμπρου που πέτυχαν από 18 πόντους.

Εκτός 12αδας σήμερα ήταν (για διάφορους λόγους o καθένας) ο Γιώργος Χατζηγιακουμής, ο Νίκος Καλής, ο Γιώργος Τρύπας , ο Πέτρος Καραθωμάς, ο Γιάννης Γεωργαδάκης και ο -τραυματίας- Ανδρέας Παπούλης, ενώ την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσουμε τον Αίολο Κεφάλου.

Υ.Γ. : Πριν το τζάμπολ κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, στην μνήμη του Σταύρου Κουταλιανού.

Δεκάλεπτα : 7-18, 26-28, 38-54, 54-70

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας ): Δρόσος Ζαφείρης 8(2), Νίκος Σπανός 4(1), Αποστόλης Κοντός, Τριτσάρης  Παντελής 18(1) ,  Παρβαντώνης  Λευτέρης 2,   Λάμπρου  Πέτρος  20(2), Χατζησταματης Αντωνης 2, Δρόσος Πάσχάλης 7,  Κουζούκας Δημήτρης , Δρόσος Σέργιος 1, Θωμάς Τζουρτζιωτης, Οδυσσέας Χλαπανης 8