Ιπποκράτης – Α.Ε. Δικαίου 47-64 (4η αγών.εφηβικού Δωδ/σου 2021/2022)

Την 3η φετινή νίκη πέτυχε σήμερα η ομάδα μας, με 64-47 επί του Ιπποκράτη.

Αν και βρέθηκαμε πίσω στο σκορ με 5-1, “τρέξαμε” ένα σερί 0-12 (χάρη στην πιεστική μας άμυνα) και προηγηθήκαμε με 5-13. Ομως, οι κακές μας επιλογές στην επίθεση, επέτρεψαν στους αντιπάλους να περάσουν μπροστά στο δεκάλεπτο με 15-13.

Με…προβληματική επίθεση (διψήφιος αριθμός χαμένων λέϊ απ) αλλά με καλή άμυνα, προηγηθήκαμε 18-23 στα μέσα του δεκαλέπτου και 28-30 στο ημίχρονο.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το β’ μέρος, με την ομάδα μας να κάνει ένα σερί 0-11 και το σκορ έγινε 28-41 με τρίποντο του Χατζηγιακουμή και coast to coast του Τσαγγάρη.  Και πάλι, οι κακές μας επιλογές επέτρεψαν ενα 10-0 στους αντιπάλους, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 38-43.

Δύο γρήγορα καλάθια από Καζηλιέρη – Τρύπα και το σκορ έγινε 38-47 στην αρχή του 4ου μέρους, ενώ στο 35′ ο Παπούλης με μια εκπληκτική ατομική προσπάθεια, άδειασε 3 αντιπάλους και με καλάθι και φάουλ, έκανε το σκορ 42-56. Δρόσος και Τζομαΐλης διαμόρφωσαν το τελικό 47-64.

Απόντας από το σημερινό παιχνίδι ήταν ο Θωμάς Κανενόπουλος, ενώ την επόμενη αγωνιστική υποδεχόμαστε τον Φοίβο.

Δεκάλεπτα : 15-13, 28-30, 38-43, 47-64

Διαιτητές : Φάκαρος, Ρώτας

Α.Ε.Δικαίου (Τζομάκας – Παπούλης) : Τζομαϊλης Θοδωρής 3 , Πάτροκλος Χατζηγιακουμής 3(1), Δρόσος Σέργιος 10 , Τρύπας Γιάννης  8,  Καζηλιέρης Παναγιώτης  6 ,  Γιώργος Τσαγγάρης 4, Κουζούκας Δημήτρης  13  , Ταρατά Ντάριους , Παπούλης Ανδρέας 15(1) , Τριμάτης Θοδωρής 2