Ηρακλής 2000-Α.Ε. Δικαίου 33-64 (1η αγωνιστική ανδρικό 2015/2016)

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, η ομάδα μας ξεκίνησε με νίκη και το φετινό πρωτάθλημα, νικώντας 64-33 τον Ηρακλή 2000.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με -σχεδόν- 50′ καθυστέρηση, λόγω αργοπορημένης άφιξης των διαιτητών από την Κάλυμνο, με αποτέλεσμα οι ομάδες να κάνουν προθέρμανση για πάνω από 1 ώρα….Το γεγονός αυτό φάνηκε να επηρεάζει περισσότερο την δική μας ομάδα, αφού ξεκινήσαμε πολύ νωθροί στο παιχνίδι (Τρύπας , Δρόσος , Χατζηγιακουμής  , Τριτσάρης και Γεωργαδάκης η αρχική 5αδα) : στα 5 πρώτα λεπτά πετύχαμε μόλις 2 πόντους, όμως η συνέχεια ήταν αρκετά διαφορετική, με την άμυνά μας να δυναμώνει αισθητά και να “χτίζουμε” μια μικρή διαφορά.

Στο 2ο δεκάλεπτο η διαφορά ξεπέρασε το +10, μέχρι το 17-28 του ημιχρόνου, ενώ το 3ο δεκάλεπτο με καλή άμυνα και αιφνιδιασμούς έκλεισε στο +19(27-46). Στην ουσία εκεί “τελείωσε” το παιχνίδι, και η διαφορά συνεχώς αυξανόταν.

Στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου “τρέξαμε” ένα σερί 0-8, και 7′ πριν την λήξη του αγώνα είχαμε double-score (27-54), ενώ στην επόμενη φάση με σουτ 3π. του 15χρονου Βασίλη Τσάμπαλλα η διαφορά πήγε στο +30 (27-57).

Θετική παρουσία είχαν και οι 3 φετινές προσθήκες της ομάδα μας (Λευτέρης Παρβαντώνης, Λεωνίδας Κατσούβας Κώστας Παμπρής).

Δεκάλεπτα: 9-14, 17-28, 27-46, 33-64

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Δρόσος 9, Τσάμπαλλας 3(1), Μανώλας 2, Τρύπας 13(1), Γεωργαδάκης, Τριτσάρης Π. 12(1), Λάμπρου 5, Παρβαντώνης, Κατσούβας 3, Χατζηγιακουμής 10, Χατζηφιλίππου 2, Παμπρής 5(1)

Total Page Visits: 488 - Today Page Visits: 1