ΚΑΠ – Α.Ε Δικαίου Κω 92-88 (19η αγωνιστική Γ’ Εθνικής–3ος όμιλος)

Κρίμα…..

Μια ήττα -που δεν έγινε νίκη από….γκρι παρεμβάσεις- γνώρισε η ομάδα μας σήμερα στην Αγία Παρασκευή με σκορ 92-88.

Στην αρχή του αγώνα (μόλις στο 1ο λεπτό) ο Γιάννης Παπούλης είδε τον Οδυσσέα Χλαπάνη να χρεώνεται με 2 φάουλ και το ίδιο στο 5′ με τον Παντελή Τριτσάρη (5 πόντοι μέχρι εκείνη την στιγμή). Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 24-16, με τους αντιπάλους να έχουν τρομερή ευστοχία

Στο 2ο δεκάλεπτο βρέθηκαμε στο -18 (44-26), αλλά με ένα σερί 8-0 μειώσαμε στο 44-34, για να κλείσει το ημίχρονο στο 46-34.

Στην αρχή του 3ου δεκαλέπτου η διαφορά πήγε παλι να ξεφύγει, αλλά με 2 τρίποντα του Τρύπα (από ασίστ του Χατζησταμάτη και του Λάμπρου) μειώσαμε στο 80-71. Με καλές άμυνες του Τριτσάρη και Καραθωμά και καλάθια του Χατζησταμάτη και του Λάμπρου μειώσαμε στο -6 (81-75).

Στην επίθεση…..ματώναμε για να πάρουμε ένα φάουλ και τα τρίποντα (συνολικά 13) των αντιπάλων μας έφεραν πίσω στο σκορ 84-75.  Το τρίποντο του Τρύπα (από ασίστ του Χατζησταμάτη) έκανε το 84-78, 2’10” για την λήξη. Ο ίδιος με καλάθι και φάουλ (1’25”) έκανε το 84-80 αλλά ήταν άστοχος στην βολη. Στην επόμενη άμυνα μας οι διαιτητές είδαν φάουλ και το σκορ έγινε 86-80. Ο Τρύπας με απίθανο τρίποντο στα 0’55” έκανε το 86-83, ενώ “βγήκε” και η επόμενη άμυνα με τον Τριτσάρη να μαζεύει το αμυντικό ριμπάουντ ! Στα 0’18” για την λήξη έγινε εμφανέστατο φάουλ στον Τρύπα, με τους “γκρι” να δίνουν βήματα !!!!! Η ομάδα μας δέχθηκε 2 τεχνικές ποινές για να γίνει το 88-83, με τους αντιπάλους να πετυχαίνουν τους 8 τελευταίους τους πόντους με βολές. Ο  Μιχάλης Δρόσος με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 92-88.

Απών σήμερα για την ομάδα μας ήταν ο Λευτέρης Παρβαντώνης, ενώ δεν πήρε χρόνο συμμετοχής ο Κώστας Χαρίσης, στην 1η του εμφάνιση με την φανέλα της ομάδας μας.

Την επόμενη αγωνιστική έχουμε ρεπό, ενώ την 21η -προτελευταία του πρωταθλήματος- υποδεχόμαστε τον Τήρων.

Δεκάλεπτα: 24-26, 46-34, 66-52, 92-88

Διαιτητές: Τσαιριδης, Πουλάκης

ΚΑΠ (Χατζηπανηγύρης): Άρχος 5(1), Φωτητζόγλου 11(1), Μουλάς 10(1), Αγόρης 9(3), Ζερβός 15(1), Δριγκόγιας 7(2), Παπάς 23(4), Παρασκευοπουλος 12

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Παπούλης):  Δημήτρης Βάση  9(2) , Μιχάλης  Δρόσος  6(2), Γιώργος Τρύπας 14(3)  , Γιάννης Γεωργαδάκης  , Παντελής Τριτσάρης 13(1) , Οδυσσέας Χλαπάνης  ,  Γιώργος Χατζηγιακουμής 14(3) , Πασχάλης Δρόσος  ,  Πέτρος Λάμπρου  14,  Πέτρος Καραθωμάς 12  , Αντώνης Χατζησταμάτης 6, Κώστας Χαρίσης