Ποσειδών Λουτρακίου – Α.Ε Δικαίου Κω 63-81 (5η αγωνιστική Γ’ Εθνικής – 3ος όμιλος)

Μια ακόμα νίκη για την ομάδα μας, ανεβήκαμε στο 3-2 στην βαθμολογία !!!
Στον σημερινό αγώνα μπήκαμε αποφασισμένοι στο ματς και μόλις στο 2ο λεπτό προηγήθηκαμε με 0-7, με 2 τρίποντα του Γιώργου Τρύπα. Την σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Πασχάλης Δρόσος, και με 2 δικά του καλάθια το σκορ έγινε 0-12. Όμως, γρήγορα χρεώθηκε με 2 φάουλ και πέρασε ο Νίκος Καλής. Ο Λευτέρης Παρβαντώνης με τρίποντο έκανε το 10-20, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +11(13-24).

Με την αρχή του 2ου δεκαλέπτου προηγηθήκαμε με +13 με βολές του Γιώργου Τρύπα, αλλά η κακή μας άμυνα επέτρεψε στους αντιπάλους να μείνουν κοντά στο σκορ (32-40).

Με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, ο Νίκος Καλής πέτυχε δύο συνεχόμενα δίποντα, κάνοντας το σκορ 32-44, μετά από αντίστοιχες πάσες του Γιάννη Γεωργαδάκης και του Αντώνη Χατζησταματη. Όμως, στην συνέχεια υπέπεσε σε δύο φάουλ (αμυντικό και επιθετικό) και συμπληρώνοντας 4, αποσύρθηκε στον πάγκο.

Τρία λεπτά πριν την λήξη του δεκαλέπτου, ο Χατζησταματης πήγε την διαφορά στο +14(41-55), ο Τρύπας με 3/3 βολές στο +18(43-61) και ο ίδιος στο +19(45-64) με τρίποντο. Ο αντίπαλος ψηλός μας έκανε “ζημιά” (χάσαμε αρκετά αμυντικά ριμπάουντ), κάτι που δεν μας επέτρεψε να “τελειώσουμε” το ματς νωρίτερα!

Με το ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, ο Τρύπας με τρίποντο έκανε το 45-67, ο Παρβαντώνης έκανε το 51-74 και η μεγαλύτερη διαφορά διαμορφώθηκε στο 38′, με τρίποντο του Μιχάλη Δρόσου μετά από ασίστ του Κανενόπουλου (+24, 55-79).

Η χαλαρή μας άμυνα στο τέλος, επέτρεψε στους αντιπάλους να μειώσουν στο τελικό 63-81. Η πολυφωνία στην επίθεση και η καλή μας άμυνα (στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, κυρίως με Τριτσάρη, Βάση, Γεωργαδάκη, Λάμπρου) ήταν τα κλειδιά μιας σημαντικής νίκης για την ομάδας μας ! Πολύ καλή εμφάνιση του Πασχάλη Δρόσου, που πέτυχε καθοριστικά καλάθια και μαζεψε πολλά ριμπάουντ (3 αμυντικά και 5 επιθετικά), ενώ το ντεμπούτο του με την ομάδα μας στην Γ’Εθνική, έκανε ο νεαρός Κανενόπουλος.

Την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζουμε εντός έδρας τον ΑΟΚ Χαλανδρίου (Κυριακή 21/11/2021 ώρα 13:30).

Δεκάλεπτα: 13-24, 32-40, 45-64, 63-81
Διαιτητές: Παπαφωτιου, Ανδρεόπουλος

ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ (Νταλίπης): Δόσης, Πατουχέας 18(2), Τσιλομελέτης 9, Τουργέλης 5(1), Παπαγεωργίου 6, Τσαούσης 3, Ντιλής, Σακελλάρης 17(1), Λαμπρόπουλος 2, Ντερτιλής 3

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας- Παπούλης): Κανενόπουλος, Βάση 4 , Δρόσος Μιχ. 3(1), Τρύπας 23(5), Γεωργαδάκης, Τριτσάρης , Παρβαντώνης 13(2)  , Καλής 4, Δρόσος Π. 13  , Λάμπρου  5, Καραθωμάς  3, Χατζησταμάτης 13(3)