Οι αγώνες μας στα μπαράζ ανόδου Γ’ Εθνικής 2018/2019

Παπάδος Γέρας- Α.Ε. Δικαίου 58-66 (1ος αγώνας μπαράζ ανόδου)

Με το δεξί ξεκίνησε στους αγώνες μπαράζ η ομάδα μας, νικώντας -με ανατροπή στο β’ ημίχρονο- τον Παπαδο Γέρας με σκορ 58-66.

Οι παίκτες του Δημήτρη Τζομάκα εμφανίστηκαν αρκετά αγχωμενοι στο κλειστό του Περιστερίου -και κουρασμένοι από το ακτοπλοϊκο ταξίδι- και το δεκάλεπτο μας βρήκε πίσω στο σκορ με 13-10. Με το ξεκίνημα του 2ου προηγηθηκαμε 20-22 με τρίποντο του Μιχάλη Δρόσου, αλλά στην συνέχεια δεχθηκαμε ένα σερί 9-0 και το ημίχρονο έκλεισε στο -11 (35-24), με τους Λωλο, Γεωργαδακη και Θεοδωρόπουλο να έχουν από δύο φάουλ.

Το β’ ημίχρονο ήταν ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι : Δρόσος, Τριτσάρης και Θεοδωρόπουλος έδωσαν επιθετικες λύσεις και η διαφορά άρχισε να μειώνεται μέχρι το -3 (46-43 στο 30′). Η καλή άμυνα και τα τρίποντα των Τριτσάρη, Σπανού και Δρόσου διαμόρφωσαν το 49-60 στο 34′.  Ο Δ.Χατζηγιακουμής με την είσοδο του έκλεψε την μπάλα και κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ στον αιφνιδιασμό, έχοντας 1/2 βολές και ο Δρόσος με 2/2 βολές έδωσε τη χαριστική βολή στον Παπάδο Γέρας, κάνοντας το 57-66. To ροζ φύλλο αγώνα ήταν γεγονός και αύριο απέναντι στον Ηρακλή Ικαρίας θα προσπαθήσουμε για το 2/2.

Υ.Γ. η ομάδα μας είχε και την συμπαράσταση περίπου 25 φίλων (συγγενείς και σπουδαστές από την Κω)

Δεκάλεπτα: 13-10, 35-24, 46-43, 58-66

ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ (Μπουρούς): Καραδόπουλος 7(1), Πετρογιάννης 2, Λινάρδος 4, Ζεστός Ι. 18(2), Ζεστός Γ. 13(1), Μπουρούς 14, Μπουμπουλέντας 2, Σίμος.

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας): Χατζηγιακουμής Δ. 1, Δρόσος 25(3), Θεοδωρόπουλος 19(1), Γεωργαδάκης 4, Τριτσάρης 12(3), Σπανός 3(1), Λώλος 2, Αντωνόπουλος, Κοντός

Α.Ε. Δικαίου- Ηρακλής Ικαρίας 69-55 (2ος αγώνας μπαράζ ανόδου)

Με νίκη συνέχισε τα μπαράζ ανόδου η ομάδα μας, κάνοντας το 2/2.

Χωρίς να “φορτσάρουμε” και χωρίς να πιάσουμε ιδιαίτερη απόδοση, δεν απειληθηκαμε -σχεδον ποτέ- από τον αντίπαλο και κάναμε εύκολα τα 2/2.

Με το ξεκίνημα του παιχνιδιού πήραμε αρκετούς πόντους στον αιφνιδιασμό (χάνοντας πάντως και 2-3 εύκολα λέι απ), και προηγηθηκαμε 17-8 στο δεκάλεπτο. Όμως, στην συνέχεια χαλαρωσαμε αδικαιολόγητα, δίνοντας την ευκαιρία στους αντιπάλους να ισοφαρίσουν 24-24, πριν ο Μιχάλης Δρόσος με τρίποντο στην εκπνοή διαμορφώσει το 27-24 του ημιχρόνου.

Στο β’  μέρος με συνεχόμενα τρίποντα των Τριτσάρη και Δρόσου, καταφέραμε να ξεφύγουμε ξανά στο σκορ και να κρατήσουμε διάφορα ασφάλειας μέχρι την λήξη του παιχνιδιού.

Στο αυριανό παιχνίδι με τα Φανάρια Νάξου, κατά πάσα πιθανότητα θα κριθεί και η άνοδος στην Γ Εθνική!!!!

Δεκάλεπτα: 17-8, 27-24, 51-40, 69-55

Α.Ε. Δικαίου ( Τζομάκας): Σπανός Νίκος 2,  Χατζηγιακουμής Δ. ,   Δρόσος Μιχ. 29(7),  Θεοδωρόπουλος  8, Γεωργαδάκης  2  ,  Τριτσάρης 18(4),  Κοντός Απ.,  Λώλος Στ. 4 ,   Αντωνόπουλος 6

ΗΡΑΚΛΗΣ ΙΚΑΡΙΑΣ (Τσούνης Ν): Τσούνης Ν. 8, Τσιμπίδης 7, Κατέχης 9(1), Τέσκος 21(1), Τσίχλης 2, Βρούλος 6, Γρηγορόπουλος, Κατσάνος.

Φανάρια Νάξου- Α.Ε. Δικαίου 77-64 (3ος αγώνας μπαράζ ανόδου)

Την ήττα γνώρισε σήμερα η ομάδα μας, στο πιο κρίσιμο παιχνίδι των μπαράζ, χάνοντας από τα Φανάρια Νάξου με 77-64.

Δυστυχώς, η κούραση των συνεχόμενων παιχνιδιών, η…. λειψανδρία (απόντες οι Χατζηγιακουμής Γ., Παρβαντώνης, Τζουρτζιώτης και Βασιλείου) και ο έμπειρος Γιάννης Γιαννούλης (πρωταθλητής Ευρώπης με τον Παναθηναϊκό, μην το ξεχνάμε) ήταν οι αιτίες της 1ης μας ήττας.

Οι αντίπαλοι “χτυπουσαν” συνεχώς μέσα στην ρακέτα όπου είχαν υπεροπλία και κατάφεραν να προηγηθούν στο 8′ με 18-8, αλλά καταφέραμε να μειώσουμε σε 21-17 στο δεκάλεπτο. Ακόμα και στο 2ο δεκάλεπτο είχαμε επαφή με στο σκορ (21-19, 26-24, 30-28), με πλουραλισμό στο σκοράρισμα, για να κλείσει το ημίχρονο στο -9 (41-32).

Στο β’ ημίχρονο οι αντίπαλοι ξέφυγαν 3 φορές με +11 (43-32, 48-37, 50-39), αλλά καταφέραμε να αντιδράσουμε με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Δρόσο και Αντωνόπουλο για το 52-47 (27’). Τα Φανάρια απάντησαν με σερί 5-0 και ξέφυγαν 57-47 με τρίποντο του Καρβούνη, όμως μειώσαμε σε 57-54 με τον Λωλο. Το 67-58 έγινε 70-64 με προσωπικούς πόντους του Δρόσου στο 37′, αλλά σε εκείνο το σημείο οι δυνάμεις μας, μας εγκατέλειψαν με τον έμπειρο Γιαννούλη να κρίνει το ματς….

Οι παίκτες του Δημήτρη Τζομάκα έκαναν υπερπροσπάθεια σήμερα, αλλά δυστυχώς δεν καταφέραμε να κρατήσουμε το αήττητο μας. Στόχος τώρα η νίκη στο αυριανό παιχνίδι με την ομάδα της Χίου και η κατάκτηση της 2ης θέσης.

Δεκάλεπτα: 21-17, 41-32, 57-52, 77-64

Α.Ε. Δικαίου ( Τζομάκας): Σπανός Νίκος , Χατζηγιακουμής Δ. ,   Δρόσος Μιχ. 21(2),  Θεοδωρόπουλος  17(1), Γεωργαδάκης   2,  Τριτσάρης  8, Κοντός Απ. 2,  Λώλος Στ. 7(1) ,   Αντωνόπουλος 7(1)

Α.Ε. Δικαίου- Όμηρος Καλλιμασιάς 65-70 (4ος αγώνας μπαράζ ανόδου)

Ήττα ήττα από τον Όμηρο Καλλιμασιάς (70-65) στο τελευταίο παιχνίδι στους αγώνες μπαράζ….

Απογοητευμένη από τη χθεσινή ήττα από τα Φανάρια Νάξου (όπου χάθηκε η άνοδος) και κουρασμένη από τις λίγες εναλλακτικές λύσεις, η ομάδα μας ηττήθηκε από την ομάδα της Χίου. Σε ένα αδιάφορο -βαθμολογικά- παιχνίδι, βρεθήκαμε από την αρχή του αγώνα να ‘κυνηγάμε” στο σκορ και μάλιστα στο 34′ ήμασταν στο -20 (67-47). Παρ’όλα αυτά, μέσα σε 4’ κάναμε ένα σερί 14-0 και μειώσαμε σε 61-67 και 64-68 με τρίποντο του Τριτσάρη στο 39’. Με μία βολή ο Δρόσος έκανε το 65-68 στα 18’’, αλλά το επόμενο τρίποντο του, ήταν άστοχο και χάσαμε την ευκαιρία να διεκδικήσουμε το ροζ φύλλο αγώνα στην παράταση.

Έτσι, η ομάδα μας κατέλαβε την 3η θέση της βαθμολογίας.

Δεκάλεπτα:18-17, 35-39, 45-58, 65-70

Α.Ε. Δικαίου ( Τζομάκας): Σπανός Νίκος 4, Χατζηγιακουμής Δ. , Δρόσος Μιχ. 11(2),  Θεοδωρόπουλος  15(2), Γεωργαδάκης  13,  Τριτσάρης 15(2), Κοντός Απ.,  Λώλος Στ. 7,   Αντωνόπουλος

ΟΜΗΡΟΣ ΚΑΛΛΙΜΑΣΙΑΣ (Μπόλιας): Ζυγούρας 9(2), Μόσχουρης 5, Τσιριγώτης 6(1), Φεγκουδάκης 10, Μακρίδης 2, Κανελλόπουλος 9(1), Χατζηλάμπρου Μ., Χαμετής 6, Μιχαλιός, Σιμιτσάκης, Αποστολίδης, Χατζηλάμπρου Ε. 23(3)