Μπαράζ ανόδου Γ’ Εθνικής 2016

Η ομάδα μας δεν κατάφερε να πάρει την άνοδο στην Γ’ Εθνική, στην “παρθενική” της συμμετοχή σε μπαράζ ανόδου, αλλά η αποτυχία αυτή δεν μειώνει την φετινή αγωνιστική παρουσία μας, μιας και κατακτήσαμε το 1ο πρωτάθλημα της ιστορίας μας !!!

Όμως, είναι ηλίου φανερώτερον, πως είναι μέγα λάθος να διεξάγονται τα μπαράζ τέλη Ιούνη, για πολλούς λόγους : 1) η αφόρητη ζέστη & οι συνθήκες “σάουνας” που επικράτησαν στο γήπεδο, δεν επέτρεψαν στους αθλητές όλων των ομάδων να αποδώσουν τα μέγιστα. 2) η τουριστική σεζόν έχει ξεκινήσει προ πολλού και οι επαγγελματικές υποχρεώσεις των αθλητών (ερασιτέχνες γαρ) δυσκολεύουν την προετοιμασία για τα μπαράζ. 3) μεσολαβεί μεγάλο διάστημα από το τέλος των πρωταθλημάτων μέχρι τα μπαράζ και οι ομάδες έχουν μεγάλο διάστημα απραξίας (τουλάχιστον 1,5 μήνα). Μάλιστα φέτος έγινε κάτι ακόμα πιο εξωφρενικό : όλες οι ομάδες περίμεναν την ανακήρυξη του πρωταθλητή Λέσβου (Παπαδος Γέρας), ο οποίος έγινε γνωστός 7 μέρες πριν τα μπαράζ. Όμως, λίγες μόλις ώρες πριν τον 1ο αγώνα, παραιτήθηκαν αιφνιδίως, ανατρέποντας τον σχεδιασμό όλων των υπόλοιπων ομάδων……

Σίγουρα θα ήταν καλύτερο οι αγώνες μπαράζ να διεξάγονται κοντά στο Πάσχα, καθώς αυτό θα εξυπηρετούσε όλες τις ομάδες των νησιών του Αιγαίου…..

Για την συνεχή online ενημέρωση των φίλων της ομάδας μας & του φίλαθλου κοινού στα Δωδεκάνησα, οφείλουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ στα “δικά μας” παιδιά, Πάρη Κρωτήρη, Κώστα Θεοδώρου, Ηλία και Θάνο Ζωίδη, που έκαναν -σχεδόν- επαγγελματική αναμετάδοση των αγώνων της ομάδας μας, μέσω internet.

Τετάρτη, 22 Ιουνίου 2016

Με το αριστερό ξεκίνησε η ομάδα μας τις υποχρεώσεις της για τα μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική.

Το γήπεδο του Έσπερου, χωρίς εξαερισμό, δυσκόλευε αρκετά τις συνθήκες αγώνα, καθώς με τις ζέστες των ημερών έχει μετατραπεί σε “σάουνα”.

Απέναντι στην Αναγέννηση Σάμου, ξεκινήσαμε αρκετά καλά και είχαμε ένα καλό πρώτο ημίχρονο με τον Τρύπα να ηγείται της προσπάθειας. Στο τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν 25-33 υπέρ μας.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε ιδανικά με τους αντιπάλους να κάνουν σερί 9-0. Η ομάδα μας έμεινε κοντά στο σκορ αλλά πάντα να ακολουθεί, μέχρι και το τέλος του αγώνα, όπου αν και είχε ευκαιρίες να προηγηθεί, η μπάλα δεν της έκανε το χατίρι. Συγκεκριμένα, με λίγα δευτερόλεπτα να έχουν μείνει, και ενώ το σκορ ήταν 61-60, ο Τρύπας έκλεψε και έβγαλε το Τριτσάρη σε αιφνιδιασμό, ο οποίος αστόχησε στο λεϊ απ, πήρε επιθετικό ριμπάουντ και αστόχησε ξανά 4″ πριν τη λήξη. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με 2 εύστοχες βολές της Αναγέννησης. Κάπως έτσι ήρθε η πρώτη φετινή ήττα για την ομάδα μας έπειτα από ένα σερί 15 νικών.

Πλέον οι πιθανότητες ανόδου μειώνονται σημαντικά και θα πρέπει να ευνοηθούμε από αποτελέσματα άλλων αγώνων. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι οι πρωταθλητές μας δε θα κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους.

Τα δεκάλεπτα: 10-13, 25-33 (ημίχρ.), 51-47, 63-60

Διαιτητές: Καραβίτης- Ζακεστίδης

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΣΑΜΟΥ (Βογιατζής): Κυριαζής 8(2), Παναγιώτου, Ανδρεαδάκης 3(1), Χασάπης 12(2), Τσολακάκης 4, Χρυσανθόπουλος 8, Καποτάς 8(2), Χρυσάκης, Παναγιωτακόπουλος 6, Παναγιωτίδης 11(3), Μαραθοκαμπίτης.

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας): Δρόσος 3, Τρύπας 26(5), Γεωργαδάκης 2, Τριτσάρης 15, Λάμπρου 1, Κατσούβας 2, Χατζηγιακουμής 5, Παμπρής 6, Τσάμπαλλας, Σπανός.

Πέμπτη, 23 Ιουνίου 2016

Νίκη!

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που έσπασε καρδιές, η ομάδα μας κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα στην παράταση (κανονική διάρκεια 74-74), με σκορ 81-78.

Με τη νίκη αυτή μένουμε ζωντανοί στη διεκδίκηση της πρώτης θέσης που οδηγεί στη Γ’ Εθνική.

Η ομάδα σήμερα είχε πολυφωνία στην επίθεση και γενικά παρουσίασε καλύτερο πρόσωπο με περισσότερη ψυχραιμία. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, είχαμε σταθερό προβάδισμα με τη διαφορά να αυξομειώνεται. Στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκαμε δυνατοί, αλλά η ομάδα της Χίου έδειξε να ανεβάζει στροφές και έτσι στο τέλος το σκορ ήταν 53-52. Όλα έδειχναν ότι θα πάμε σε συγκλονιστικό 4ο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 37′ όπου με 2 συνεχόμενα τρίποντα από τον Δρόσο και τον Τρύπα καταφέραμε να ξεφύγουμε με 69-63. Ο ΒΑΟΛ δεν το έβαλε κάτω και το σκορ έγινε 69-65 και μετά 71-69. Σε αυτό το σημείο, δεχτήκαμε τρίποντο και η ομάδα της Χίου πέρασε μπροστά με 45″ να μένουν. Η απάντηση από τον Χατζηγιακουμή ήταν άμεση και με τρίποντο έκανε το 74-72 με 30″ να μένουν. Η κατοχή ήταν για τον ΒΑΟΛ που με δίποντο έκανε το 74-74 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στην παράταση η ομάδα μας αποδείχτηκε πιο ψύχραιμη, με τον Τριτσάρη να παίρνει το αίμα του πίσω για το χθεσινό λάθος (17 ριμπάουντ!), διαμορφώθηκε το 81-78. Ο ΒΑΟΛ έχασε 2 βολές με 20″ να απομένουν αλλά και την τελευταία επίθεση. Η νίκη ήταν γεγονός και οι ελπίδες μας μένουν ζωντανές.

Η βελτίωση της ομάδας ήταν ορατή σήμερα και πλέον πλήρης, καθώς προστέθηκε και ο Παρβαντώνης στο ρόστερ, ετοιμάζεται για το επόμενο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 18-14, 35-32(ημ.), 53-52, 74-74(κ.α.), 81-78

Διαιτητές: Παυλόπουλος- Πολυχρόνης

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας): Δρόσος 16(2), Τρύπας 21(3), Γεωργαδάκης 6, Τριτσάρης 17(3), Λάμπρου 3, Παρβαντώνης 6(2), Χατζηγιακουμής 12(2), Κατσούβας, Παμπρής, Τσάμπαλλας, Σπανός, Αντωνόπουλος.

Β.Α.Ο.Λ. ΧΙΟΥ (Βουλίκας): Αλεξανδράκης 6, Τσιριγώτης 2, Σουλίκας 13(1), Καρανδρέας 8, Χατζηλάμπρου 18(1), Νακόπουλος 6, Τροβάς 11(2), Κωνσταντινάκος 14(4), Καλαμαρής.

Σάββατο, 25 Ιουνίου 2016

Σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο η Α.Ε Δικαίου πέτυχε μόλις 28 πόντους όντας ιδιαίτερα άστοχη έξω απ’ την γραμμή των 6.75 (1/16) με την ομάδα της Σαντορίνης να προσαρμόζει την άμυνα της πάνω στον Τρύπα και να μπορεί απ’ τα επιθετικά ριμπάουντ να ανανεώνει τις επιθέσεις της και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 34-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας προσπάθησε πολλές φορές να κάνει την αντεπίθεση παίζοντας «σκυλίσια» άμυνα αλλά όποτε έφτανε στον πόντο η Α.Ε Σαντορίνης και με την ανοχή των διαιτητών που δεν έδιναν φάουλ με τίποτα, και ανακάλυπταν βήματα, μπρος πίσω, και ότι μπορεί να φανταστεί ο καθένας κρατούσε το προβάδισμα συνεχώς.

Παρόλο που όλα ήταν κόντρα στην Α.Ε Δικαίου εκείνη συνέχισε να παλεύει μέχρι το τέλος αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει και τους διαιτητές αφού ήταν άστοχη και στο φινάλε, και ηττήθηκε τελικά με 67-63.

Δεκάλεπτα: 19-11, 34-28, 50-45, 67-63

Α.Ε. ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Κωνσταντινίδης): Σταύρου 11, Βουρτζούμης 11(1), Παπαδόπουλος 23, Πετράκης 4, Κοιλιακούδης 2, Κατικαρίδης 2, Βίλας 5, Μηλιαράς 9.

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας): Δρόσος 13(2), Τρύπας 7(1), Γεωργαδάκης 3(1), Τριτσάρης 17(1), Παρβαντώνης 13, Λάμπρου 2, Χατζηγιακουμής 8(2), Παμπρής, Αντωνόπουλος, Τσάμπαλλας, Σπανός

Total Page Visits: 566 - Today Page Visits: 2