Zέφυρος – Α.Ε.Δικαίου 60-58 (13η αγων. ανδρών 2008/2009)

Στο μπάσκετ όλα γίνονται. Ακόμη και το “δις εξαμαρτείν”…… Μετά την Χιτσοκική ήττα -στην παράταση- από τον Ιβίσκο την προηγούμενη αγωνιστική, ήρθε και μια παρόμοια σήμερα με τον Ζέφυρο : τελικό σκορ 60-58, με φινάλε απαγορευτικό για καρδιακούς.

Ο Βασίλης Κωστόπουλος ταξίδεψε στην Ρόδο, όχι απλώς με πολλές απουσίες (Μαύρος, Μολυβιάτης, Χαραλαμπόπουλος Γ., Μανώλας, Χαραλαμπόπουλος Στ., Γιάννου, Αμοιρίδης, Πίτσης), αλλά είδε και από τους μόλις 7 παίχτες του, να τραυματίζεται στο 3′ λεπτό ο Νίκος Μόσχος, αφήνοντας του μόνο μια επιλογή στον πάγκο….

Παρ’ όλα τα προβλήματα το ματς ξεκίνησε πολύ καλά για την ομάδα μας με το σκορ στο 3-10, τον Στόικο να εκτελεί συνεχώς και να κερδίζει τις μάχες στις δύο ρακέτες. Με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου οι αντίπαλοι ισοφάρισαν σε 16-16, αλλά με συνεχόμενους πόντους Τσιάτσιου και Αντωνόπουλου και σερί 0-9 η διαφορά πήγε στους 10 πόντους για την ομάδα μας.

Το τρίτο φάουλ του αρχηγού Γιάννη Αντωνόπουλου με το ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου, έβγαλε την ομάδα μας από τον ρυθμό της και δέχθηκε ένα σερί 16-0, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 38-31. Η απάντηση ήταν άμεση, με τον Στόικο να ξαναπαίρνει το όπλο του και να οδηγεί τους συμπαίκτες του σε ένα μεγάλο σερί 2-16 (από 38-31 στο 23’ σε 40-47 στο 33’).

Τα τελευταία 2 λεπτά ήταν συγκλονιστικά : κάτι η κούραση, κάτι η…μοναδική αλλαγή από τον πάγκο, κάτι τα φάουλ, έφεραν το σκορ στο 58-55. Τα πολλά λάθη των παιχτών μας δεν επέτρεψαν στην ομάδα μας να προσπεράσει ξανά στο σκορ. Μόλις 15” πριν το τέλος, απίθανο τρίποντο του Πολίτη -ο οποίος μέχρι εκείνη την στιγμή ήταν σχεδόν ο μόνιμος σκορερ στην επίθεση-  φέρνει στα ίσα το ματς (58-58), δυστυχώς όμως 4” πριν την κόρνα της λήξης δεχθήκαμε το μοιραίο καλάθι. Στην εκπνοή το μακρινό τρίποντο του Στόικου ήταν άστοχο…

Πολλά συγχαρητήρια στους παίχτες του Βασίλη Κωστόπουλου που πάλεψαν μέχρι το τέλος για την νίκη. Την επόμενη αγωνιστική εντός έδρας με την Καλλιθέα, θα παιχτεί οριστικά η 3η θέση……

Δεκάλεπτα: 10-14, 28-31, 40-41, 60-58

ΖΕΦΥΡΟΣ (Μπίλιας): Δημητρίου 2, Γιωτόπουλος 2, Πολυχρόνης, Μορφωπός 10(2), Ζαφειράκης 6(2), Εμβέρ 1, Μουκέντι 2, Τσέρκης 19, Ρήγας, Αντωνίου 10(2), Δάλλης 8(1)

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Κωστόπουλος): Πολίτης 16(3), Αντωνόπουλος 9, Τριτσάρης 7, Μόσχος, Τσιάτσιος 9(1), Στόικος 16, Παμπός 1

Total Page Visits: 522 - Today Page Visits: 1