Α.Ε.Δικαίου – Ένωση Ιβίσκου/Ιαλυσου 72-75 (κ.α.69-69)  (12η αγων. ανδρών 2008/2009)

Α.Ε.Δικαίου – Ένωση Ιβίσκου/Ιαλυσου 72-75 (κ.α.69-69) (12η αγων. ανδρών 2008/2009)

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε σήμερα το απόγευμα η ομάδα μας, αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερε απέναντι στην Ενωση Ιβίσκου/Ιάλυσου, χάνοντας στην παράταση με σκορ 72-75 (κανονική διάρκεια 69-69).

Η έλλειψη προπονήσεων αυτή την εβδομάδα (λόγω τραυματισμών και επαγγελματικών υποχρεώσεων) , αλλά και η απουσία 2ου πλεϊ-μέικερ (ο Γιάννης Μαύρος έβγαλε σχεδόν όλο το ματς μόνος του, μιας και ο Θανάσης Μολυβιάτης δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον τραυματισμό του στον καρπό), ήταν οι κύριες αιτίες για την ήττα μας.

Το ματς ήταν από την αρχή ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, χωρίς να μπορεί καμία από τις δυο να πάρει μια διαφορά ασφαλείας. Η ομάδα μας χτύπησε μέσα στην ρακέτα, με τον Στόικο,να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι με συνεχόμενους πόντους και τον αντίπαλο σέντερ (Κούρος) με 3 φάουλ. Την σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο αρχηγός Γιάννης Αντωνόπουλος, που ερχόμενος από τον πάγκο πέτυχε 9 συνεχόμενους πόντους κρατώντας την ομάδα μας κοντά στο σκορ.

Κάπως έτσι συνεχίστηκε όλο το παιχνίδι, με τις ομάδες κοντά στο σκορ και την ομάδα μας να παίζει πολύ καλή άμυνα, αλλά στην επίθεση να έχει επιπόλαιες επιλογές. Οι παίχτες μας ουσιαστικά αυτοκτόνησαν, αφού 1.30” πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας ήταν μπροστά με 5 πόντους, αλλά με κακές επιλογές στην επίθεση, χάθηκε η διαφορά. Και φτάνουμε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, με την ομάδα μας να είναι μπροστά στο σκορ με  69-68. Ο Γιώργος Χαραλαμπόπουλος αστόχησε στην επίθεση και στην συνέχεια του σφυρίχτηκε αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Τσιτσούλα. Αυτός ευστόχησε σε 1 από τις 2 βολές που εκτέλεσε, κάνοντας το σκορ 69-69.Ο Βασίλης Κωστόπουλος, έδωσε εντολή για “καθαρή” άμυνα, η οποία απέδωσε, μιας και ο Κούρος με την λήξη έχασε το λέι-απ μόνος του, οδηγώντας έτσι το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί οι φιλοξενούμενοι απέδειξαν γιατί είναι εκ των φαβορί για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος, μιας και παρ’ότι ταξίδεψαν μόλις 8 παίχτες στο νησί μας, ήταν πολύ ψύχραιμοι παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα. Από την ομάδα μας δεν υστέρησε κανείς, αφού όλοι όσοι έπαιξαν έδωσαν τα πάντα για την νίκη.

Δεκάλεπτα : 18-19, 37-42, 50-55, 69-69 (κανονική διάρκεια), 72-75

Α.Ε.Δικαίου (Κωστόπουλος) : Μαύρος 9(2), Πολίτης 9(1), Χαραλαμπόπουλος Γιώργος 14(3), Τριτσάρης 2, Αντωνόπουλος 15, Μανώλας 2, Χαραλαμπόπουλος Στέφανος 2, Μόσχος, Τσιάτσιος, Στόικος 11, Παμπός 8(1)

Ιβίσκος (Παπακώστας) : Πατινιώτης 6, Λιβιεράτος 12(1), Καστέλλας, Τσιτσούλας 10, Γρηγοράς 7(1), Κούρος 15, Αβεκλούριος 25(3)

Total Page Visits: 522 - Today Page Visits: 1