αγώνες παμπαίδων σεζόν 2014/2015

Σάββατο, 25 Απριλίου 2015

Με ήττα έκλεισαν το φετινό πρωτάθλημα οι παμπαίδες μας.

Εχασαν με 64-46 στην Κάλυμνο από την τοπική Ε.Α.ΚΑ., ενώ αυτός ήταν ο τελευταίος φετινός μας αγώνας, μιας και την 10η αγωνιστική έχουμε ρεπό.

Πρώτος σκόρερ σήμερα ήταν ο Σταμάτης Ματθαίος.

Δεκάλεπτα: 19-8, 36-16, 50-28, 64-46

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Ξενίκας 4, Κοντός, Χατζηγιακουμής 6, Καραθωμάς Σ., Μάμης, Τζάρας 8, Βασιλείου 8, Μαρίνος 4, Τσάνι, Ψωμαδάκης, Ματθαίος 22

Παρασκευή, 03 Απριλίου 2015

Την 2η φετινή νίκη τους πέτυχαν σήμερα οι παμπαίδες μας, επί του Ηρακλή 2000, με σκορ 51-33.

Αν και έλειψε ο τραυματίας Πέτρος Καραθωμάς, οι συμπαίκτες του αγωνίστηκαν και για αυτόν : με τους Σταμάτη Ματθαίο – Σέργιο Καραθωμά κυρίαρχους στις 2 ρακέτες, την καλή άμυνα των Ξενίκα – Τζαράι και την καλή οργάνωση του Νίκου Βασιλείου, πήραμε το ροζ φύλλο αγώνα.

Δεκάλεπτα: 12-7, 22-13, 36-24, 51-33

Α.Ε. Δικαίου (Τρύπας): Ξενίκας, Μαρίνος, Μάμμης, Χατζηγιακουμής, Καραθωμάς Σ. 7, Δανελλάκης 2, Τζαράι 9, Βασιλείου 14, Ψωμαδάκης 2, Τσάνι 2, Χόνδρος, Ματθαίος 15

Σάββατο, 14 Μαρτίου 2015

Ήττα από τον Ιπποκρατη 64-35 για τους παμπαίδες μας.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Πέτρος Καραθωμάς, ενώ λόγω τραυματισμού δεν αγωνίστηκαν οι Κοντός και Καραθωμάς Σ.

Δεκάλεπτα: 19-12, 37-16, 52-21, 64-35

Α.Ε. Δικαίου (Τρύπας): Ξενίκας, Μάμμης, Καραθωμάς Π. 21(1), Δανελλάκης, Χατζηγιακουμής Δ. Βασιλείου 4, Ματθαίος 5(1), Τσάνη, Ψωμαδάκης 2, Τζαράι 3

Κυριακή, 01 Μαρτίου 2015

Λόγω βροχόπτωσης ο αγώνας έγινε στο κλειστό γυμναστήριο.

Υ.Γ. Σε ένα ακόμα -βαθμολογικά- αδιαφορο παιχνίδι όπως το σημερινό, ορίστηκαν 2 διαιτητές (μάλιστα ο ένας ήρθε από Κάλυμνο), ενώ σε άλλα παιχνίδια ανδρικού ή που κρίνονται προκρίσεις, ορίζεται μόνο ένας!!! Για π.χ. στο αποψινό Α.Ε. Δικαίου- Αίολος θα “σφυρίξει” ένας διαιτητής….Τελικά την οικονομική αιμορραγία που συνεχίζουν να υφίσταται τα ερασιτεχνικά σωματεία δεν τα σκέφτεται κανείς…..

Δεκάλεπτα: 4-12, 17-16, 19-31, 27-46

Α.Ε. Δικαίου (Τρύπας): Ξενίκας 4, Μάμμης, Κοντός, Καραθωμάς Π. 11(2), Καραθωμάς Σ. 5, Δανελλάκης, Χατζηγιακουμής Δ. , Βασιλείου 2, Ματθαίος 3, Τσάνη 2, Ψωμαδάκης

Πανιώνιος (Νάκος): Χριστοδούλου 5(1), Γιαλλίζης Π., Μαχαίρας Ε., Ηλιας, Δημητρακόπουλος 5, Μαχαίρας Θ. 19(2), Χατζημιχαλης, Κονδυλάκης, Γεωργίου 10, Κανάρης 5, Γιαλλίζης Σ. 2

Σάββατο, 20 Δεκεμβρίου 2014

Την ήττα γνώρισε σήμερα η ομάδα μας, χάνοντας από την Ε.Α.ΚΑ. με 49-57, στο ανοιχτό γήπεδο Πυλίου.

Το άσχημο ξεκίνημα, μας έφερε στο -12 (8-20), αλλά και στο -20 (19-39) στο ημίχρονο.

Όμως, στο 3ο δεκάλεπτο με πολύ πιεστική άμυνα, καταφέραμε να μειώσουμε μέχρι και στο -6 (39-45), αλλά στην συνέχεια κάποιες λάθος επιλογές δεν επέτρεψαν να διεκδικήσουμε την νίκη.

Υ.Γ. Πριν τον τζάμπολ, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Γιάννη Μαύρου

Δεκάλεπτα: 8-20, 19-39, 33-48, 49-57

Α.Ε. Δικαίου (Τρύπας): Ξενίκας 2, Καραθωμάς Π. 23(3), Καραθωμάς Σ. 5, Δανελλάκης 6(1), Χατζηγιακουμής Δ. , Βασιλείου 5, Ματθαίος 8, Τσάνη, Ψωμαδάκης

Κυριακή, 30 Νοεμβρίου 2014

Την 1η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισαν σήμερα οι παμπαίδες μας, νικώντας εύκολα 38-81 τον Ηρακλή 2000, στην Καρδάμαινα.

Από την αρχή του παιχνιδιού πήραμε “κεφάλι” στο σκορ, με τον Πέτρο Καραθωμά να είναι “ζεστός” στην επίθεση : πέτυχε τους 14 από τους 17 πόντους της ομάδας μας στο 1ο δεκάλεπτο, ενώ με την πάρα πολύ καλή άμυνά μας, βγάλαμε πολλούς εύκολους αιφνιδιασμούς. Η διαφορά συνεχώς αυξανόταν, παρά τις συνεχείς αλλαγές στην 5αδα, μέχρι το τελικό 38-81.

Από την ομάδα μας δεν υστέρησε κανείς, με τον Νίκο Βασιλείου να ξεχωρίζει στην άμυνα και τον Σέργιο Καραθωμά να δίνει πολύτιμες βοήθειες στην επίθεση, αλλά και στον τομέα των ριμπάουντ.

Υ.Γ. στον πάγκο της ομάδας μας ήταν ο Γιάννης Αντωνόπουλος, καθώς ο Γιώργος Τρύπας βρισκόταν με τον Δημήτρη Τζομάκα σε τουρνουά υποδομών στην Κάλυμνο.

Δεκάλεπτα: 6-17, 22-37, 34-60, 38-81

Α.Ε. Δικαίου (Αντωνόπουλος): Μάμμης, Κοντός 7, Καραθωμάς Π. 34(2), Καραθωμάς Σ. 13, Χατζηγιακουμής Δ., Τζαράι 4, Βασιλείου 6,  Ξενίκας 7, Τσάνι 4, Ματθαίος 6

Κυριακή, 16 Νοεμβρίου 2014

Την 2η ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε σήμερα η ομάδα μας, χάνοντας από τον Ιπποκράτη 29-75.

Το ματς στην ουσία τελείωσε από το 1ο δεκάλεπτο, όταν οι αντίπαλοι προηγήθηκαν 0-17. Φυσικά, δεν θα πρέπει να ξεχνούμε πως η ομάδα μας αποτελείται από αθλητές γεννημένους το 2001 & 2002, δηλαδή 1-2 χρόνια νεότεροι από το τμήμα παμπαίδων (γεν.2000)

Δεκάλεπτα: 3-26, 14-42, 14-62, 29-75

Α.Ε. Δικαίου (Τρύπας): Ξενίκας 2, Τζαράι, Καραθωμάς Π. 171(2), Καραθωμάς Σ. 2, Δανελλάκης 2, Ματθαίος 1, Χατζηγιακουμής Δ. , Κοντός 1, Βασιλείου 4, Τσάνη, Ψωμαδάκης, Μάμμης

Σάββατο, 01 Νοεμβρίου 2014

Την ήττα γνώρισε σήμερα η ομάδα μας, χάνοντας από τον Πανιώνιο Λέρου με σκορ 67-29, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος παμπαίδων.

Μετά από ένα αρκετά κουραστικό ταξίδι (Μαστιχάρι-Κάλυμνος ακτοπλοϊκώς με την “παντόφλα”, Κάλυμνος-Μυρτιές με λεωφορείο και από εκεί με καΐκι στην Μερικιά της Λέρου), μπήκαμε άσχημα στο ματς με αποτέλεσμα να κλείσει το δεκάλεπτο 16-6. Η κακή εικόνα της ομάδας παρέμεινε και στο υπόλοιπο του παιχνιδιού, και έτσι η ήττα ήρθε φυσιολογικά.

Βέβαια, δεν θα πρέπει να ξεχνούμε πως η ομάδα μας αποτελείται από αθλητές γεννημένους το 2001 & 2002, δηλαδή 1-2 χρόνια νεότεροι από το τμήμα παμπαίδων (γεν.2000)

Δεκάλεπτα: 16-6, 33-16, 55-19, 67-29

Α.Ε. Δικαίου (Τρύπας): Ξενίκας 2, Καραθωμάς Π., 21(3), Καραθωμάς Σ., Ματθαίος 5, Χατζηγιακουμής Δ. 1, Κοντός, Βασιλείου, Τσάνη, Ψωμαδάκης

Total Page Visits: 503 - Today Page Visits: 1