Ιπποκράτης – Α.Ε. Δικαίου 79-62 (τελικός Final-4 ανδρικού 2014/2015)

Ηττα στον τελικό του πρωταθλήματος, 2η θέση στο Final-4 !

Η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχείς, μέχρι το 19-18 του δεκαλέπτου, με τον Παντελή Τριτσάρη να έχει 2 φάουλ και δύσκολο έργο στην άμυνα απέναντι στον Ασημακόπουλο.

Με το ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου ο Τρύπας έκανε το 19-20 και ο Γεωργαδάκης το 22-22 (λίγο πριν δεχθεί αγκωνιά και αποχωρήσει τραυματίας), αλλά στην συνέχεια…..μπλακ-άουτ : οι αντίπαλοι έτρεξαν ένα σερί 0-11 και το σκορ έγινε 33-22, πριν ο Πέτρος Λάμπρου κάνει το 33-24. Με το 2ο φάουλ του Χατζηγιακουμή χάσαμε αρκετά ριμπάουντ και έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο -8 (41-33) , με τον Γιώργο Τρύπα να “πετάει” φωτιές στην επίθεση με 18 πόντους (και 4 τρίποντα) !

Στην αρχή του 3ου δεκαλέπτου είχαμε ένα μπαράζ αμφιλεγόμενων σφυριγμάτων, με τους Τριτσάρη και Χατζηγιακουμή να χρεώνονται τα 3α τους φάουλ και να αντικαθιστούνται επάξια από Τσατσούλη και Κοντογιάννη. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου χρεώθηκαν με 4ο φάουλ οι Λάμπρου , Τσατσούλης, Τριτσάρης και Χατζηγιακουμής , με το σκορ να γίνεται 55-38 και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 62-49.

Με δεδομένη την απουσία του τραυματία Δρόσου , ο “πιτσιρικάς” Χατζηφιλίππου, βοήθησε αρκετά στις θέσεις των γκάρντ, αλλά η κούραση και τα πολλά φάουλ (5ο οι Λάμπρου και Χατζηγιακουμής , δεν επέτρεψαν να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο στο παιχνίδι. Ο Γιώργος Τρύπας τελείωσε το ματς με 32 πόντους, με ορισμένες εκπληκτικές προσπάθειες.

Μόνο θετικό πρόσημο μπορεί να έχει η φετινή πορεία της ομάδας μας, μιας και επετεύχθη 100% ο στόχος που τέθηκε στην αρχή της σεζόν που ήταν η παρουσία μας -τουλάχιστον- στον τελικό του πρωταθλήματος. Με την ομάδα μας να αποτελείται -σχεδόν- αποκλειστικά από παίχτες γέννημα-θρέμμα του σωματείου, με πολλά σοβαρά προβλήματα τραυματισμών κατα την διάρκεια της χρονιάς (Τρύπας θλάση, Δρόσος διάταση συνδέσμων, Χατζηγιακουμής  κάταγμα, Αντωνόπουλος χειρουργική επέμβαση στον καρπό, Ζώγας τροχαίο ατυχημα, Πέτρος Καραθωμάς κάταγμα…..), χωρίς επαρκείς προπονητικές ώρες λόγω έλλειψης γηπέδου και φυσικά όλα αυτά με ΜΗΔΕΝΙΚΟ μπάτζετ !!!!

Υ.Γ.1 Ο σημερινός αγώνας ήταν ο τελευταίος με την φανέλα της ομάδας μας για τον Περικλή Τσατσούλη , καθώς λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων μετακομίζει στην Αθήνα. Πριν την έναρξη του τελικού, τιμήθηκε για την προσφορά του στην ομάδα μας αυτά τα 3 χρόνια που ήταν κοντά μας, μιας και το ήθος του αλλά και η αγωνιστική του συμπεριφορά και αξία, είναι σπάνιες στις ημέρες μας. Πέρη, μόνο φίλους θα έχεις στο νησί μας !!!

Υ.Γ.2 Η φετινή πορεία της ομάδας μας και η 2η θέση στην Δωδεκάνησο (η καλύτερη στην ιστορία μας) αφιερώθηκε στον παλιό αθλητή μας, Γιάννη Μαύρο, που έφυγε πριν λίγο καιρό απ’ την ζωή. Φίλε Γιάννη το ξέρουμε πως μας καμαρώνεις από εκεί ψηλά, μας λείπεις πολύ…..

Υ.Γ.3 Πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα του Ιπποκράτη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και με τις ευχές όλων μας να καταφέρει να ανέβει στην Γ’ Εθνική κατηγορία ! Οφείλουμε επίσης να “βγάλουμε” το καπέλο για την άψογη διοργάνωση του Final-4 (παρουσίαση, ηχητικά εφέ, χορευτικά, τσιρλίντερς, προσέλευση κόσμου).

Υ.Γ.4 Ο Κωακός “εμφύλιος” στον ΤΕΛΙΚΟ του πρωταθλήματος Δωδεκανήσου, έδειξε για μια ακόμα φορά την καλή δουλειά που γίνεται στις -περισσότερες- ομάδες του νησιού μας. Αυτοι που πρέπει να τα δουν αυτά, για να συμβάλλουν στην περεταίρω ανάπτυξη του αθλήματος, τα βλέπουν ή θα συνεχίσουμε να “στοιβαζόμαστε” στο ΜΟΝΑΔΙΚΟ κλειστό γυμναστηρίου του νησιού ;;; Υπάρχει βούληση για ΑΜΕΣΗ κατασκευή νέου γηπέδου στα χωριά μας ;;;;

ΔΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΣΚΟΡΕΡΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΜΑΣ

Δεκάλεπτα: 19-18, 41-33, 62-49, 79-62

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας):  Τρύπας 32(6), Γεωργαδάκης 6, Τριτσάρης Π. 7, Λάμπρου 4, Τσατσούλης 4, Χατζηγιακουμής 3, Κοντογιάννης 4, Μανώλας, Τσάμπαλλας Β., Σοφός, Χατζηφιλίππου 2

Σάββατο, 25 Απριλίου 2015

Μεγάλη νίκη και πρόκριση στον αυριανό τελικό του πρωταθλήματος !!!!!!!!!!!!!!!!

Μπορεί επιθετικά να βρεθήκαμε σε πολύ κακή μέρα, έχοντας άσχημα ποσοστά στα σουτ 2π. και 3π., όμως το ροζ φύλλο αγώνα ήρθε από την….σκυλίσια άμυνα των παιχτών του Δημήτρη Τζομάκα (δεχθήκαμε μόλις 31(!!!) πόντους) , αλλά και από τα πολλά ριμπάουντ που μαζέψαμε (51 συνολικά).

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, μιας και μόλις 1’50΄’ από το τζάμπολ, ο Γιώργος Τρύπας χρεώθηκε με 2 -ανύπαρκτα- φάουλ, με τον Δημήτρη Τζομάκα να αναγκάζεται να τον κάνει αλλαγή. Στην θέση του μπήκε ο Πέτρος Λάμπρου , ο οποίος μαζί με Χατζηγιακουμή, Τριτσάρη Π. και Γεωργαδάκη κυριάρχησαν στην “μάχη των αιθέρων” . Μετά από ένα….αναγνωριστικό 1ο δεκάλεπτο (10-11), καταφέραμε με καλή άμυνα να πάρουμε μια μικρή διαφορά, μέχρι το +10 του ημιχρόνου (14-24).

Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το 3ο φάουλ του Γιώργου Τρύπα (μολις μετά από 12”) και τον Γιάννη Γεωργαδάκη να κάνει το ίδιο, 3′ αργότερα. Μπορεί οι αντίπαλοι να πίεζαν για να πλησιάσουν στο σκορ, αλλά το καλύτερο που κατάφεραν ήταν το 21-33 με την λήξη του 3ου δεκαλέπτου.

Στο 4ο δεκάλεπτο η ψυχολογία ήταν σαφώς υπέρ μας, με την διαφορά να γίνεται διψήφια. Μάλιστα 4’30” πριν την λήξη του αγώνα, ο Γιάννης Γεωργαδάκης με καλάθι και φάουλ έκανε το 28-41 (+13), ενώ στην επόμενη επίθεση ο Γιώργος Τρύπας με buzzer-beater 3ποντο από τα 10 μέτρα (!!!!) έκανε το 28-44, “τελειώνοντας” στην ουσία την υπόθεση νίκη.

Ετσι, στον αυριανό τελικό του Final-4 θα αντιμετωπίσουμε τον Ιπποκράτη (19:30) και έτσι ο πρωταθλητής Δωδεκανήσου θα είναι σίγουρα από το νησί μας!!!!

Κορυφαίος για την ομάδα μας σήμερα ήταν ο Παντελής Τριτσάρης, καθώς εκτός από τους πόντους και τα ριμπάουντ, κράτησε σχεδόν άποντο τον προσωπικό του αντίπαλο (Λαζαρίδη), ο οποίος είναι από τους καλύτερους σκόρερ της Ελπίδας.

Δεκάλεπτα: 10-11, 14-24, 21-33, 31-49

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Δρόσος Ζ. 3(1), Τρύπας 14(2), Γεωργαδάκης 3, Τριτσάρης Π. 15(1), Λάμπρου 3, Τσατσούλης , Χατζηγιακουμής 11(2), Κοντογιάννης , Μανώλας, Τσάμπαλλας Β., Σοφός, Χατζηφιλίππου

Total Page Visits: 411 - Today Page Visits: 1