αγώνες νεανίδων σεζόν 2015/2016

Σάββατο, 27 Φεβρουαρίου 2016

Με ήττα έκλεισαν το πρωτάθλημα οι νεανίδες μας, χάνοντας εκτός έδρας απέναντι στην Ε.Α.ΚΑ. με σκορ 39-37.

Στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες βρισκόταν κοντά στο σκορ και το ματς ήταν ντέρμπι.

Ετσι τα κορίτσια του Δημήτρη Τζομάκα δεν κατάφεραν να πάρουν την 1η τους φετινή νίκη. Δεν πρέπει όμως να ξεχνάμε, πως φέτος αγωνιστήκαμε κυρίως με κορασίδες και παγκορασίδες και τα κορίτσια απέκτησαν πολύτιμες αγωνιστικές εμπειρίες.

Υ.Γ. στο Final-4 προκρίθηκαν ο Ιπποκράτης και ο Ηρακλής 2000.

ΕΔΩ

Δεκάλεπτα: 6-13, 16-19, 25-24, 39-37

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας):  Κοντού Βασιλική 5,  Φραζή Φιλοθέη 18,  Δρόσου Ελβύρα 5(1), Παπασεβαστού Κων/να 1, Θεοδωρίδου Κυριακή 2, Θωμαδάκη Καλλιόπη, Φλάσκου Νικολέτα 6, Χριστοφή Σεβαστιάνα,  Κουκούλα Κατερίνα, Ηλιου Αναστασία, Δρόσου Μαριάννα

Σάββατο, 20 Φεβρουαρίου 2016

Ήττα για τις νεανίδες μας σήμερα απέναντι στον Ηρακλή 2000, με σκορ 60-49.

Στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού η ομάδα μας βρισκόταν πίσω στο σκορ, αλλά η μεγάλη αντεπίθεση έγινε στην αρχή του 4ου δεκάλεπτου, όταν και καταφέραμε να πλησιάσουμε στο -4 (52-48). Το “μομέντουμ” του παιχνιδιού ήταν υπερ της ομάδας μας, αλλά σε εκείνο το σημείο κάναμε 3 συνεχόμενες λάθος πάσες, με αποτέλεσμα να χάσουμε την ευκαιρία να προσπεράσουμε στο σκορ. Μέχρι την λήξη του παιχνιδιού δεχθήκαμε ένα σερί 8-1 και έτσι χάθηκε η νίκη….

ΕΔΩ

Δεκάλεπτα: 18-12, 38-25, 54-44, 60-49

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας):  Κοντού Βασιλική 7, Τσαμπουνιάρη Νικολέτα 10, Φραζή Φιλοθέη 17(2),  Δρόσου Ελβύρα 8, Παπασεβαστού Κων/να 1, Θεοδωρίδου Κυριακή, Θωμαδάκη Καλλιόπη, Φλάσκου Νικολέτα 2, Χριστοφή Σεβαστιάνα 2,  Κουκούλα Κατερίνα, Ηλιου Αναστασία, Δρόσου Μαριάννα, Ελντα Τσάνη 2

Σάββατο, 16 Ιανουαρίου 2016

Με το….αριστερό ξεκίνησε το 2016 για τις νεανίδες μας, που έχασαν σήμερα το πρωί 26-46 από τον Ιπποκράτη.

Η διαφορά έγινε στο…καταστροφικό 2ο δεκάλεπτο (2-15 το σκορ σε αυτή την περίοδο), αν και στο 3ο δεκάλεπτο καταφέραμε να αντιδράσουμε και να φτάσουμε στο -7.

Ο άστατος καιρός “απειλούσε” την διεξαγωγή του παιχνιδιού, μιας και ψιχάλιζε, έβγαζε ήλιο και φυσούσε εναλλάξ, ενώ ακριβώς με την λήξη του παιχνιδιού ξέσπασε μπόρα.

Εκτός 12αδας ήταν η Ελντα Τσάνη λόγω γρίπης.

ΕΔΩ

Δεκάλεπτα: 8-11, 10-26, 20-32, 26-46

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας):  Κοντού Βασιλική 3, Τσαμπουνιάρη Νικολέτα 6, Φραζή Φιλοθέη 7,  Δρόσου Ελβύρα 10, Παπασεβαστού Κων/να, Θεοδωρίδου Κυριακή, Θωμαδάκη Καλλιόπη, Φλάσκου Νικολέτα, Χριστοφή Σεβαστιάνα,  Κουκούλα Κατερίνα, Ηλιου Αναστασία, Δρόσου Μαριάννα

Ιπποκράτης (Κασαπογλου)  : Κουζουκα, Χατζαντώνη 2, Χατζηστέργιου, Χατζησουλεϊμάν 2, Τζανερη 8, Κουτρέτση Ε. 2, Ντουλα 4, Καλυμνιοναρή 13, Μεταξά 5, Νικηταρα 9, Καρανάσου, Κουτρέτση Μ. 1

Κυριακή, 13 Δεκεμβρίου 2015

Ήττα στις λεπτομέρειες γνώρισαν οι νεανίδες μας, χάνοντας 47-52 από την Ε.Α.ΚΑ.

Το 1ο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο (7-7), αλλά στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά 8 πόντων. Στο 2ο ημίχρονο η εικόνα της ομάδας μας βελτιώθηκε και καταφέραμε να πλησιάσουμε στο σκορ. Μάλιστα, με 3ποντο της Ηλιου περάσαμε μπροστά στο σκορ (38-37), αλλά ακριβώς με την λήξη του δεκαλέπτου δεχτήκαμε καλάθι (38-39).

Το τελευταίο δεκάλεπτο έγινε πραγματικό ντέρμπι, με τις ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, αλλά η ομάδα της Καλύμνου ήταν πιο ψύχραιμη και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα.

ΕΔΩ

Δεκάλεπτα: 7-7, 21-29, 38-39, 47-52

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας):  Παπασεβαστού Κων/να, Κοντού Βασιλική, Τσάνη Ελντα 4,Τσαμπουνιάρη Νικολέτα, Θεοδωρίδου Κυριακή, Φλάσκου Νικολέτα 2, Χριστοφή Σεβαστιάνα, Δρόσου Ελβύρα 6, Φραζή Φιλοθέη 31(1), Ηλιου Αναστασία 4(1)

Δευτέρα, 09 Νοεμβρίου 2015

Με ήττα ξεκίνησε το πρωτάθλημα νεανίδων για την ομάδα μας, χάνοντας από τον Ιπποκράτη 66-50.

Αυτή ήταν και η 1η συμμετοχή μας σε πρωτάθλημα νεανίδων, με ένα τμήμα που αποτελείται κυρίως από κορασίδες.

Στον 1ο δεκάλεπτο τα κορίτσια του Δημήτρη Τζομάκα ήταν άκρως ανταγωνιστικές, και προηγηθήκαμε στο δεκάλεπτο 18-19. Στον ίδιο ρυθμό και το 2ο δεκάλεπτο, αλλά κάποιες λάθος επιλογές στην επίθεση, έδωσαν το δικαιωμα για εύκολους αιφνιδιασμούς στον αντίπαλο, όπου που “χτίστηκε” μια διαφορά κοντά στους 10 πόντους (39-28 το ημίχρονο).

Στο 2ο ημίχρονο τα κορίτσια προσπάθησαν αρκετά, αλλά δεν κατάφεραν να μείνουν στην διεκδίκηση της νίκης μέχρι το τέλος.

Δεκάλεπτα: 18-19, 39-28, 55-41, 66-50

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας):  Παπασεβαστού Κων/να 4, Κοντού Βασιλική 3, Τσάνη Ελντα 7,Τσαμπουνιάρη Νικολέτα 12, Θεοδωρίδου Κυριακή, Θωμαδάκη Καλλιόπη, Φλάσκου Νικολέτα 2, Χριστοφή Σεβαστιάνα, Δρόσου Ελβύρα 8, Φραζή Φιλοθέη 13, Κουκούλα Κατερίνα, Ηλιου Αναστασία 1

Total Page Visits: 496 - Today Page Visits: 1