αγώνες παιδικού σεζόν 2015/2016

Κυριακή, 06 Μαρτίου 2016

Η ομάδα μας έκλεισε με ήττα το φετινό πρωτάθλημα, χάνοντας στην Κάλυμνο με 64-54.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά, μιας και η άμυνα μας ήταν πολύ κακή, επιτρέποντας στους αντιπάλους πολλές διεισδύσεις και αρκετά καλάθι & φάουλ. Έτσι, βρεθήκαμε νωρίς πίσω στο σκορ 22-12 στο δεκάλεπτο και 42-24, ενώ είχαμε βρεθεί και στο -24.

Όμως, στο 3ο δεκάλεπτο, με πολύ καλή άμυνα ζώνης καταφέραμε να “γυρίσουμε” το ματς (5-14 το επί μέρους σκορ στο δεκάλεπτο), ενώ 4’30” πριν την λήξη μειώσαμε στο -7 (53-46) με 3ποντο του Νίκου Βασιλείου. Ωστόσο, ο χρόνος για την ολική ανατροπή δεν ήταν αρκετός και έτσι φύγαμε με το “κίτρινο” φύλλο αγώνα από την Κάλυμνο.

Στην τελική βαθμολογία κατακτήσαμε την 4η θέση, με ρεκόρ 4-6 (επίθεση 560 & άμυνα 508). Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως το 90% του τμήματος αποτελείται στην ουσία από παμπαίδες, οι οποίοι πήραν πολύτιμες εμπειρίες στο φετινό πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 22-12, 42-24, 47-38, 64-54

Α.Ε. Δικαίου (Χατζηγιακουμής Γ.): Ξενίκας, Χατζηγιακουμής Δ. 7(2), Μάμμης, Καραθωμάς Π. 25(2), Καραθωμάς Σ. 2, Δανελλάκης 2, Πανάτος, Βασιλείου 10(2), Τσάνι, Ψωμαδάκης, Ματθαίος 6, Δρόσος Α. 2

Κυριακή, 28 Φεβρουαρίου 2016

Εύκολη νίκη πέτυχε η ομάδα μας , νικώντας τον Καλυμνιακό 92-17.

Το ματς τελείωσε…νωρίς, μιας και στο 1ο δεκάλεπτο προηγηθήκαμε 36-1 (!!!). Οι παίχτες του Δημήτρη Τζομάκα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο υπόλοιπο του παιχνιδιού και δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα στην υπόθεση-νίκη. Μάλιστα σκόραραν σχεδόν όλοι, με 1ους σκόρερ τον Πέτρο Καραθωμά και τον Βαγγέλη Δανελλάκη.

Δεκάλεπτα: 36-1, 54-10, 75-10, 92-17

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Ξενίκας 8, Καραθωμάς Π. 23(1), Καραθωμάς Σ. 9, Δανελλάκης 15(3), Πανάτος 2, Βασιλείου 5, Μαρίνος Ν. 4, Τσάνι 6, Ψωμαδάκης, Ματθαίος 10, Δρόσος Α. 8, Χριστοφής 2

Σάββατο, 14 Νοεμβρίου 2015

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα μας, νικώντας τον Ηρακλή 2000 με σκορ 61-35.

Ο αγώνας αφορούσε -σύμφωνα με την κλήρωση του πρωταθλήματος- την 3η αγωνιστική (εκτός έδρας για την ομάδα μας), αλλά καθώς υπήρχε πρόβλημα με το γήπεδο της Καρδάμαινας, ο Ηρακλής 2000 ζήτησε να γίνει πρώτα το παιχνίδι του β’ γυρου, κάτι που αποδέχθηκε η ομάδα μας.

Στα καθαρά αγωνιστικά τώρα, η ομάδα μας πήρε από την αρχή του παιχνιδιού το προβάδισμα στο σκορ, αλλά χωρίς να εξασφαλίζει διαφορά ασφαλείας. Το ημίχρονο έκλεισε στο +10 (30-20), αλλά στο 3ο δεκάλεπτο κάναμε ένα επί μέρους σκορ 17-2 και στην ουσία εξασφαλίσαμε το πρώτο φετινό ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο Πέτρος Καραθωμάς.

Δεκάλεπτα: 14-8, 30-20, 47-22, 61-35

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Χατζηγιακουμής- Τρύπας): Ξενίκας 6, Χριστοφής, Χατζηγιακουμής, Καραθωμάς Π. 32(3), Πανάτος, Δανελλάκης, Καραθωμάς Σ. 7, Βασιλείου 8, Μαρίνος, Τσάνι 2, Ψωμαδάκης, Ματθαίος 6

Κυριακή, 31 Ιανουαρίου 2016

Την ήττα γνώρισε η ομάδα μας (για την 6η αγωνιστική παίδων) από τον Πανιώνιο Λέρου με σκορ 48-52.

Το παιχνίδι είχε αναβληθεί 3 φορές (λόγω κακοκαιρίας), αλλά σήμερα ο καιρός ήταν σύμμαχος των 2 ομάδων.

Στα καθαρά αγωνιστικά τώρα, η ομάδα μας δεν ξεκίνησε καλά και βρέθηκε πίσω στο σκορ 6-15 στο 1ο δεκάλεπτο. Στο 2ο η εικόνα βελτιώθηκε λίγο, αλλά το ημίχρονο μας βρήκε στο -13 (19-32).

Η αντεπίθεση ξεκίνησε με την έναρξη του β΄ημιχρόνου, με τους παίχτες του Δημήτρη Τζομάκα να πιέζουν πολύ στην άμυνα και να καταφέρνουν να μειώσουν στο σκορ, αλλά 2 λάθη στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου έφεραν το 36-43. Στο 4ο μέρος του παιχνιδιού η πίεση συνεχίστηκε, αλλά οι Λεριοί ήταν καλύτεροι σήμερα και δικαίως πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Υ.Γ. Εκτός 12αδας ήταν ο -ασθενής- Αντώνης Δρόσος.

Δεκάλεπτα:  6-15, 19-32, 36-43, 48-52

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Ξενίκας,  Χατζηγιακουμης ,Κοντός, Καραθωμάς Π. 15, Καραθωμάς Σ. 2, Δανελλάκης 2, Πανάτος 3(1), Βασιλείου 13, Μαρίνος Ν., Τσάνι 2, Ψωμαδάκης, Ματθαίος 11(1)

Κυριακή, 29 Νοεμβρίου 2015

Ευκολη νίκη για την ομάδα μας, νικώντας τον Καλυμνιακό με σκορ 13-80.

Με όλους τους παίχτες της 12αδας να είναι παμπαίδες -και μικρότεροι- η ομάδα μας δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα για την υπόθεση-νίκη, μιας και είναι πιο έμπειροι συγκριτικά με τα αντίστοιχα παιδιά του Καλυμνιακού.

Υ.Γ. Στον πάγκο της ομάδας μας έκατσε για 1η φορά σε επίσημο παιχνίδι, η Ειρήνη Τσαλαπατάνη (προπονήτρια των τμημάτων υποδομής), ενώ εκτός 12αδας ήταν οι Τσάνι, Δανελλάκης και Καραθωμάς Σ.

Δεκάλεπτα: 5-18, 7-40, 11-58, 13-80

Α.Ε.Δικαίου(Τσαλαπατάνη): Ξενίκας 10, Χριστοφής 5, Καραθωμάς Π.24, Πανάτος 2, Βασιλείου 2, Μαρίνος 8, Ψωμαδάκης 6, Ματθαίος 13, Δρόσος Αντ. 6, Παρασλαρίδης 2, Μάμμης 2, Κοντός

Σάββατο, 20 Φεβρουαρίου 2016

Την 3η φετινή νίκη πέτυχε η ομάδα μας , νικώντας στην Καρδάμαινα τον Ηρακλή 2000, με σκορ 36-56 (για την εξ αναβολής 3η αγωνιστική)

Οι παίχτες του Δημήτρη Τζομάκα δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα και κατέκτησαν εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα.

Δεκάλεπτα: 6-16, 13-28, 24-42, 36-56

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Ξενίκας 2, Μάμμης, Χατζηγιακουμής 2, Καραθωμάς Π. 24(2), Καραθωμάς Σ. 6, Δανελλάκης 2, Πανάτος, Βασιλείου 8, Μαρίνος Ν. 2, Τσάνι 3, Ψωμαδάκης, Ματθαίος 7(2)

Σάββατο, 31 Οκτωβρίου 2015

Την 2η ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε η ομάδα μας, χάνοντας από τον Ιπποκράτη με 33-86.

Απέναντι σε μια ανώτερη ομάδα -μην ξεχνάμε πως αγωνιζόμαστε με παμπαίδες-, δεν καταφέραμε να προβάλουμε αντίσταση, εκτός από το 2ο δεκάλεπτο που ήμασταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί.

Πρώτοι σκόρερς από την ομάδα μας ήταν ο Νίκος Βασιλείου και ο Πέτρος Καραθωμάς.

Δεκάλεπτα: 7-27, 22-42, 25-64, 33-86

Α.Ε. Δικαίου (Αντωνόπουλος): Ξενίκας 4, Χατζηγιακουμής Δ. 2, Πανάτος, Καραθωμάς Π. 10(1), Καραθωμάς Σ. 2, Τζαράι, Μαρίνος, Βασιλείου 11(1),  Χριστοφής, Τσάνι, Ψωμαδάκης, Ματθαίος 4

Κυριακή, 18 Οκτωβρίου 2015

Με ήττα ξεκίνησε το νέο πρωτάθλημα η ομάδα μας, χάνοντας στην Λέρο από τον Πανιώνιο με 59-46.

Τα 2 φάουλ που χρεώθηκε ο Πέτρος Καραθωμάς στα 2 πρώτα λεπτά, αποδιοργάνωσαν την ομάδα μας, που βρέθηκε να “κυνηγά” στο σκορ. Στο 2ο ημίχρονο η αγωνιστική μας εικόνα ήταν σαφώς καλύτερη, αλλά δεν καταφέραμε να διεκδικήσουμε την νίκη μέχρι το τέλος.

Υ.Γ.1 : Τα γενέθλιά του είχε σήμερα ο Νίκος Μαρίνος, που έκλεισε τα 13 του χρόνια.

Υ.Γ. 2 : Εντατικά μαθήματα κανονισμών χρειάζεται η γραμματεία στο κλειστό της Μερικίας……Τα λάθη στο φύλλο αγώνα και στο 24αρι είναι πιο συχνά και από την άμμο στην έρημο…..

Δεκάλεπτα: 17-7, 37-19, 51-34, 59-46

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Ξενίκας 4, Χατζηγιακουμής Δ., Μάμμης, Καραθωμάς Π. 18(2), Καραθωμάς Σ. 4, Πανάτος 2, Μαρίνος 4, Βασιλείου 9(1),  Χριστοφής, Ψωμαδάκης, Ματθαίος 5

Total Page Visits: 502 - Today Page Visits: 1