Εσπερος-Α.Ε. Δικαίου 73-64 (7η αγων.παίδων 2022/2023)

Την 1η φετινή ήττα γνώρισε η ομάδα μας, χάνοντας από τον Έσπερο με σκορ 73-64.

Αν και δεν ξεκινήσαμε καλά στον αγώνα (-4 το ημίχρονο 24-20) , η καλή άμυνα (κυρίως με Βησσαρίτη, Χατζηγιακουμή και Καραμήτσο) μας έδωσε την δυνατότητα για εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Με αιχμή του δόρατος τον Γιώργο Τσαγγάρη και τον Κων/νο Καραμήτσο προσπεράσαμε στο σκορ, ενώ στην εκπνοή του 3ου δεκαλέπτου με καλάθι του Πάτροκλου Χατζηγιακουμή (το πρώτο του αποψινό) πήραμε διψήφια διαφορά (+10 , 37-47).

Όμως, στο 4ο δεκάλεπτο ένα σερί 19-5 των αντιπάλων μας έφερε πίσω στο σκορ 56-52, με την ομάδα μας να κάνει πολλά μαζεμένα λάθη και κακή άμυνα. Το σκορ έγινε 58-58 με με 2 όμορφες ασίστ του Καραμήτσου σε Χατζηγιακουμή και Πίτση, μόλις 24,1΄΄ για την λήξη. Η επομένη άμυνά μας ήταν καλή και με 4,6” πήραμε την κατοχή. Ακολούθησε τάιμ-αουτ της ομάδας μας , αλλά το σουτ ήταν άστοχο και έτσι οδηγηθήκαμε σε παράταση !

Και στην παράταση όμως οι κακές επιλογές και η….χαλαρή άμυνα συνεχίστηκαν με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να προηγηθούν με +10 (71-61) και να πάρουν -απολύτως δίκαια- μια νίκη γοήτρου, μιας και η νίκη μας στο ματς του 1ου γύρου με 73-47 μας δίνει μεγάλο αβαντάζ για την κατάκτηση της 1ης θέσης του ομίλου μας.

Tην επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζουμε εκτός έδρας την Ακαδημία Καλύμνου, την οποία είχαμε νικήσει στο ματς του 1ου γύρου με σκορ 71-46.

Δεκάλεπτα : 13-10, 24-20, 37-47, 58-58 (κ.α.), 73-64

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας): Τσαγγάρης Σάββας  , Καραμήτσος Κων/νος   ,  Τσαγγάρης Γιώργος  , Καπίρης Σάββας  , Χατζηγιακουμής Πάτροκλος   , Βησαρίτης Σεβαστός   , Χατζηβελούδος Γιάννης , Κουλλιάς Θεολόγος  ,  Χατζηκωνσταντίνος Νικος , Πίτσης Νίκος  , Φώτης Δημήτρης

Total Page Visits: 941 - Today Page Visits: 1