ΕΑΚΑ-Α.Ε.Δικαίου 46-61 (3η αγων. ανδρών 2018/2019)

Το 3/3 στο φετινό πρωτάθλημα έκανε η ομάδα μας, νικώντας εκτός έδρας την ΕΑΚΑ.

Στο “ιδιαίτερο” γήπεδο της Καλύμνου (γλιστερό δάπεδο, ανισοϋψής μπασκέτες κτλ κτλ), δεν ξεκινήσαμε καλά και με τους Τριτσάρη και Γ. Χατζηγιακουμή να αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τα φάουλ για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 12-11 και το ημίχρονο στο 26-22.

Στην επανάληψη ανεβάσαμε την πίεση στην άμυνα, ενώ οι Θεοδωρόπουλος και Γεωργαδάκης έδωσαν επιθετικές λύσεις και πήραμε μια μικρή διαφορά. Στο τελευταίο μάλιστα δεκάλεπτο δεχθήκαμε μόλις 5 πόντους, παίρνοντας ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα.

Την πρώτη του εμφάνιση με την φανέλα της ομάδα μας, έκανε ο Γιώργος Θεοδωρόπουλος, ενώ ο Δημήτρης Τζομάκας δεν είχε στην διάθεσή του για διαφορετικούς λόγους τους Μιχάλη Χατζηφιλίππου , Παρβαντώνη , Τσιλιγκίρη, Μιχ.Δρόσο, Μανώλα και Σπανό.