Α.Ε. Δικαίου – Ε.Α.ΚΑ. 51-50 (6η αγων. παμπαίδων 2016/2017)

Δραματική νίκη πέτυχε σήμερα η ομάδα μας νικώντας 51-50 την Ε.Α.ΚΑ.

Οι παίχτες του Δημήτρη Τζομάκα ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και με καλή άμυνα προηγήθηκαν 18-6 στο δεκάλεπτο, με τον Νίκο Μαρίνο και τον Νίκο Βασιλείου να οδηγούν την επίθεσή μας. Στο ίδιο τέμπο κινήθηκε και το 2ο δεκάλεπτο και έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο +9 (30-21).

Όμως, με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου μείναμε άποντοι σχεδόν 7 (!!!) λεπτά, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να μειώσουν στο σκορ 38-32. Ο Διονύσης Χατζηγιακουμής έδωσε αρκετές λύσεις στην επίθεση, αλλά η άμυνα μας δεν ήταν καλή. Οι αντίπαλοι μείωναν συνεχώς στο σκορ και 30” πριν την λήξη ισοφάρισαν 48-48. Ο Αγγελος Βουδούρης κέρδισε φάουλ, αλλά είχε 1/2 βολές (49-48). Στην άμυνα δεχθήκαμε καλάθι (49-50) μόλις 10” πριν την λήξη, και στην γρήγορη επίθεσή μας ο Νίκος Βασιλείου αστόχησε σε λέι-απ, αλλά το επιθετικό ριμπάουντ πήρε ο Αποστόλης Κοντός που ευστόχησε, χαρίζοντας το ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα μας !!!

Υ.Γ. Λόγω βροχόπτωσης ο αγώνας δεν ήταν δυνατόν να γίνει στο ανοιχτό γήπεδο Πυλίου και έτσι οι 2 ομάδες μεταφέρθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο Κω, όπου και διεξήχθη ο αγώνας.

Δεκάλεπτα: 18-6, 30-21, 38-32, 51-50

Α.Ε. Δικαίου( Τζομάκας): Βουδούρης 8(1), Εψιμάρης, Κοντός 8, Διακαναστάσης, Χατζηγιακουμής 14(2), Βασιλείου 13(1), Μαρίνος Ν. 8, Ατσάς, Βραχνάς, Κοσσάρης

Total Page Visits: 603 - Today Page Visits: 1