Ηρακλής 2000 – Α.Ε. Δικαίου 51-55 (ανδρικό 2010/2011)

Την 3η σερί νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα μας, κερδίζοντας στην παράταση (46-46 κ.α.) τον Ηρακλή 2000 με 51-55.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, τον Τρύπα να έχει….συνδεθεί με το αντίπαλο καλάθι και τον Βαγγέλη Τσιαφίτσα να παίζει πολύ καλή άμυνα στον αντίπαλο πλει-μέικερ. Στο 1ο δεκάλεπτο πήραμε διαφορά που έφτασε το +8 (14-22) ακριβώς με την λήξη του δεκαλέπτου, όταν ο Κώστας Πολίτης στο κέντρο του γηπέδου έκανε ένα καταπληκτικό κλέψιμο, πέταξε την μπάλα προς τον Γιώργο Τρύπα και αυτός στον αέρα και χωρίς ισορροπία την έστειλε στο καλάθι των αντιπάλων !

Με το ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου ένα τρίποντο του Τρύπα έφερε την διαφορά στο +11, αλλά κάπου εκεί….μπλακ αουτ :  Η άμυνα ζώνης των αντιπάλων, η κακή κυκλοφορία στην επίθεση, οι κακές επιστροφές στην άμυνα και το 3ο φάουλ του Γιάννη Αντωνόπουλου, “βραχυκύκλωσαν” τους παίχτες μας και η διαφορά χάθηκε, με το ημίχρονο να λήγει 25-27.

Όλο το 2ο ημίχρονο ήταν πραγματικό ντέρμπι, καμία ομάδα δεν μπορούσε να επιβάλει το ρυθμό της και να ξεφύγει στο σκορ και οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχείς. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση μετά από καλάθι που δεχθήκαμε ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν την λήξη, αλλά στο έξτρα 5λεπτο η ευστοχία στις βολές (ΠολίτηςΤρύπας), κρίσιμα ριμπάουντ που πήραμε (Μάμος, Κολέσης) και η ψυχραιμία των παιχτών μας, έδωσαν την νίκη στην ομάδα μας.

Με την νίκη αυτή η ομάδα μας παρέμεινε στην 1η θέση της βαθμολογίας, μαζί με τον Ιπποκράτη τον οποίο αντιμετωπίζει την Τετάρτη το βράδυ, σ’ ένα παιχνίδι που θα αναδείξει τον “πρωταθλητή χειμώνα”.

Υ.Γ. Κράμερ εναντίον Κράμερ είχαμε στην σημερινή συνάντηση, μιας και στην 12αδα της ομάδας μας ήταν ο 16χρονος Πάρης Κροτήρης, ενώ στον Ηρακλή 2000 αγωνίζεται ο αδερφός του, Νίκος, ο οποίος μάλιστα ήταν αυτός που πέτυχε το καλάθι που έστειλε το ματς στην παράταση ! Στην κερκίδα ο….μπαμπάς Κροτήρης (Κώστας) είχε ανάμεικτα συναισθήματα, χειροκροτούσε και τις 2 ομάδες και στο τέλος είδε τον “μικρό” Πάρη να πανηγυρίζει την νίκη !!!!

Δεκάλεπτα : 14-22, 25-27, 35-36, 46-46(κανονικός αγώνας), 51-55

Ηρακλής 2000 (Τζομάκας): Κροτήρης 2, Χατζησταμάτης 14(1), Διακοπαναγιώτης 2, Σκαλτσογιάννης 1, Πιζάνιας 7, Αγρέλλης 22, Δάβος 1, Πασσαρής 2

Α.Ε. Δικαίου (Παπούλης): Τσιαφίτσας 6, Πολίτης 8, Τερζόγλου 1, Τρύπας 20(2), Αντωνόπουλος 11, Μάμος 3, Καλής 2, Κολέσης 4

Total Page Visits: 627 - Today Page Visits: 1