Α.Ε.Δικαίου – Ηρακλής 2000 52-49 (8η αγων. ανδρών 2017/2018)

Το αήττητο διατηρήθηκε για την ομάδα μας, με την νίκη επί του Ηρακλή 2000 με σκορ 52-49, κάνοντας το 6/6 στο πρωτάθλημα.

Πραγματοποιώντας -ίσως- την χειρότερη εμφάνιση της τελευταίας 3ετίας, με εξαιρετικά άσχημα ποσοστά στα σουτ (34% στα 2ποντα και 24% στα 3ποντα), η ομάδα μας πήρε μία ακόμα νίκη και έχει κατακτήσει ήδη -και μαθηματικά- την 1η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, ακόμα και αν χάσουμε τα 2 τελευταία παιχνίδια (με Αίολο Κεφάλου και Φοίβο).

Στο 1ο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, ενώ λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου προηγηθήκαμε με +8 (34-26). Στο 3ο δεκάλεπτο οι αντίπαλοι πέρασαν μπροστά στο σκορ 40-44, αλλά Δρόσος , Τριτσάρης , Τσιλιγκίρης  και Χατζηγιακουμής έδωσαν λύσεις στην επίθεση και περάσαμε μπροστά στο σκορ, μέχρι το τέλος του αγώνα.

Πρώτοι σκόρερ σήμερα ήταν οι Τριτσάρης και Χατζηγιακουμής (αμφότεροι με double-double), ενώ παίχτης-κλειδί (αν όχι MVP) ήταν ο άποντος (!!!) σήμερα, Γιάννης Γεωργαδάκης ,ο οποίος έπαιξε εκπληκτική άμυνα, έκλεψε μπάλες και πήρε καθοριστικότατα επιθετικά ριμπάουντ στο τέλος του παιχνιδιού.

Δεν αγωνίστηκαν οι Κοντός,  Σπανός , Τζουρτζιώτης  ,  Αντωνόπουλος &, Μανώλας, ενώ εκτός 12αδας σήμερα ήταν οι Καλής και Παμπρής.

Δεκάλεπτα:  15-14, 34-29, 43-45, 52-49

Α.Ε. Δικαίου( Τζομάκας):  Δρόσος 9(3), Κοντός,  Σπανός , Χατζηφιλίππου 7(1),  Γεωργαδάκης , Τριτσάρης 13, Τσιλιγκίρης  4,  Παρβαντώνης 7(1), Τζουρτζιώτης  , Χατζηγιακουμής 12, Αντωνόπουλος  , Μανώλας

Total Page Visits: 499 - Today Page Visits: 1